1

Téma: Přidání hmotnosti na membránu

Prosím Tě,
zamýšlím, přidat 50-100g "něčeho" na membránu Kappy 15LF Pro abych snížil rez. kmitočet a mohl ladit níže. Mám jí ve "virtuálních" 140l /120-125l čistých reálných, vytlumeno rounem na čtyřech stěnách a obalené prostřední příčce/ dle měření Limpem naladění bassreflexu.

Ve Winlsd se mi ale charakteristika skoro vůbec při přidání 50g nezmění, až od cca 80g, klesne citlivost. A asi se zpomalí "odezva"  (zrychlení nebo jak to nazvat). Nerad bych aby se z toho stal "pomalý gumák. Ale když porovnávám třeba s 15BG100 od BC nebo Lab 15 tak stejně poměr BL a Cms bude lepší třeba i s 60g na Kappě. Bude tedy Kappa stále "rychlejší" než předchozí ?

Je tohle výhodné dělat? Chtěl bych jí naladit třeba až k 30Hz. Mám to na hudbu (občas film).

Případné Díky za radu.

2

Re: Přidání hmotnosti na membránu

Abych si ušetřil práci s vysvětlováním, tak pošlu link: http://www.cinch.cz/wiki/doku.php?id=bl-faktor .
Tlumení na stěnách je k prdu, snižuješ si zbytečně účinnost BR. Pórézní tlumení tlumí rychlost proudění vzduchu, která je v maximech stojatého vlnění, která jsou vždy u stěn, minimální. Naopak proudění vzduchu v prostoru je velké - tam pórézní tlumení funguje. Ale nevím co chceš tlumit? Pokud ta bedna nemá nějaký rozměr větší než 1m, tak první mód bude až na asi 170Hz - mimo pracovní pásmo.
50g sníží citlivost a tím v relativních grafech "srovná charku dolu". Nevidím v tom problém, stejně a jednodušeji se dá citlivost na vyšších kmitočtech snížit útlumem pomocí Linkwitz Transform...

3

Takže ze stěn strhat a na příčce nechám - ok . Mě přišlo, že když to bylo nezatlumené tak to tak více "dutě" "dunělo". Myslel jsem, že suby bývají vytlumené...

Bassreflexy mají průměr 10cm, jsou dva. Na kolik bys je odhadem ladil? 30Hz, 35Hz? Nevadí když to bude pod jeho Fs ?

Já používám SubSeniora z Aldaxu...
Ještě jednou Díky.

4

No s tlumením se ti snížila účinnost BR. Tzn. pokud to máš laděné vysoko a tímpádem laděné hodně na rovno, tak to pak duní - ale to je zkrátka špatné ladění - chce naladit níž.
Ladění je strašně individuální - zesilovač, místnost, umístění, budeš přidávat tu hmotnost?
Bez hmotnosti 35Hz a s 50g hmotností bych nešel nad 30Hz a podle místnosti bych naladil někam mezi 25-30Hz. Buď bych to ekvalizoval nebo přidal hmotnost, efekt je v podstatě stejný. Respektive v případě ekvalizace ušetříš vyšší účinnost reproduktoru na vyšších kmitočtech.

5

Zesilovač je SDA500, bylo to laděný asi na těch 36Hz. Problém bude spíš v místnosti...v jednom místě to basuje v jiném ne.

Tohle asi moc nízko hrát nedonutím, to bych možná v radši zkusil buď tu 15BG100 nebo LAB15 (nevim co je lepší).

6

Proč bys nedonutil? Mě to ve WinISD dělá velký rozdíl,  nevím proč tobě ne, asi máš něco blbě nastaveno.
S umístěním si musíš vyhrát, nejlepší je proměřit si akustiku.

7

Mně to dělá skoro žádnej rozdíl. Mám -3dB/30Hz s 50g, 140l, lazeno na 30Hz, lowpass na 80Hz,  vs. to samé bez přidané hmotnosti  - na 30Hz stále stejný SPL Max...

Naposledy upravil: NNNTomas (2011-04-14 19:29:17)

8

No jasně že SPL max je stejný, to je daný výtlačným objemem a zatížitelností. Hmotností si ale srovnáš křivku spl/transfer function do rovna - snížíš citlivost na vyšších kmitočtech.

9

To jo, ale když aplikuju výhybku /3.řád/ třeba na těch 80Hz tak ti sto stejně osekne, tj. srovná né?

10

Ano, toho zatlumení vyšších frekvencí se dá dosáhnout různě - hmotností nebo ekvalizací/výhybkou. To už jsem psal v příspěvku 4.

11

Proto právě nevím jeslti má cenu přidávat tu hmotnost smile

Zkusím vytrhat trochu toho rouna a uvidíme.

Díky.

12

Pokud si zvládneš udělat ekvalizaci/výhybku, tak to smysl nemá. Tohle nebyli schopni pochopit na audiowebu před léty a ani teď. Ty jsi to pochopil, gratuluji.
Komerčně se to běžně používá - typicky v subwooferech například Velodyne (tam používají dokonce ekvalizaci spodku, ne vrchu), případně se nemusí chodit moc daleko - bedny BVA F3B.

13

Tak jsem tak polovinu rouna ubral a změřil:  http://img852.imageshack.us/i/28cmbassreflexy.png/

Jak jsem ubral tlumení tak se zvětšil ten zub na 65Hz...

Naposledy upravil: NNNTomas (2011-04-18 11:29:23)

14

Proč ti stoupla po vytrhání rouna impedance reproduktoru ze zhruba 10 na zhruba 35 Ohm?

15

No jo... měl jsem špatně kanál. http://img851.imageshack.us/i/28cmbassr … umeni.png/

16

Dej ten obrázek se stejným nastavením zobrazení os jako jsi to dával na Audiowebu http://img820.imageshack.us/f/kappa30cm.png/ aby se ty obrázky daly porovnat, jak se změnil průběh impedance po vyhození tlumení ze stěn.

17

http://img27.imageshack.us/i/28cmbassre … umeni.png/ Tohle je ubraný tlumení ze stěn a přidáno něco na příčku do prostoru.

Naposledy upravil: NNNTomas (2011-04-18 15:18:13)

18

Když porovnánám tyto 2 obrázky (před a po zásahu do tlumení)
http://img820.imageshack.us/img820/6646/kappa30cm.png
http://img27.imageshack.us/img27/3799/2 … lumeni.png
nevidím mezi nimi žádný podstatný rozdíl. Ten vyšší peak se dá snížit zatlumením někde mimo hlavní dráhu proudění zvuku mezi basákem a BR, (např. stočeným rounem stlačeným asi na 1/3 volně loženého objemu a staženého, aby nemohlo měnit objem - tím dosáhneš virtuálně větší objem bedny) ale tenhle rozdíl peaků se úplně vykompenzovat nepodaří.

Naposledy upravil: Hippo007 (2011-04-18 15:32:26)

19

Jo, je to vcelku podobný, víc se to mění když tlumení měním v prostoru, nežli na stěnách.

A vadí ten rozdíl nečemu? Nebo spíše k čemu bych se měl ideálně dostat?

20

Největší rozdíl vidím v chybách měření. Chtělo by to ukázat vždycky dva obrázky při stejném nastavení grafu 0-100 Ohm.
Umístění tlumení do prostoru jsem měl na mysli pro potlačení stojatého vlnění uvnitř ozvučnice. To, co nalepíš na stěny, příliš tyto módy nezatlumí. Pokud chceš snížit Q bassreflexu, tak je jedno kam ho umístíš (teda pokud bystlumením oddělil prostr mezi BR a měničem tak to jedno není, ale...). Většinou se ale dává menší objem tak, aby tlumit samotný BR nebylo potřeba a tlumí se jenom samotné módy, na což je záhodno spotřebovat minimální potřebné množství tlumení.
Úplně stejně to funguje v prostorové akustice - jenom taková větší ozvučnice a módy na zhruba desetinových frekvencích. Takové ty "basové pasti" sestávající z pórézního tlumení (vata všeho druhu) nacpané do rohu na potlačení módů 30-60Hz nefungují, nebo alespoň nefungují tak dobře, jak by fungovaly mimo roh.
Zase se to nedá chápat černobíle funguje/nefunguje, všechno je přírodně spojité. Když uvedu příklad, v prostoru (nebo lambda/4 daleko od stěny) je koeficient pohltivosti asi 3-6ti násobný, kde lambda je vlnová délka ze vzorce lambda=c/f (C=343 m/s - rychlost zvuku při pokojové teplotě, f - frekvence v Hz). Tahle násobnost samozřejmě funguje jenom na frekvencích kde je lambda/4 větši než tlopušťka tlumení - zkrátka na pozvolném přechodu z ultranízkých frekvencí - kde nepohlcuje - koefient=0 do oblasti vyšších frekvencí kde pohlcuje.
Zkrátka umisťovat pórézní tlumení do rohů/ke stěnám je asi jako stavět fotovoltaickou elektrárnu v permanentním stínu.

21

Takže? Dosáhl jsem dobrý impedančky?

Ten hrb cca 65Hz bude násobek Fs repráku?

To přidání tlumení do prostoru (na příčce asi 10cm za basákem ) ten hrb trochu zmenšilo. Celkově v tý bedně může být tak 1m2 ..když to vezmen jako plochu volně loženého rouna, síly 3-4cm - z Dexonu...

Naposledy upravil: NNNTomas (2011-04-18 22:00:42)

22

Co to je prosímtě dobrá impedančka? Měření vypadá dost hnusně, zašuměný, hrbatý, kde by bejt hrby neměly. Ale impedančka odpovídá cca 130litrům laděným na 30Hz. Dolaď si ztrátový parametry ozvučnice, tak aby ti impedance seděla v simulaci a navhni si filtr nebo hmotnost, kterou přidáš. Nebo taky žádná hmotnost podle místnosti nemusí být potřeba...

23

Trochu vám do toho vlezu...
Checku,co myslíš tou ekvalizací?Taky jsem si hrál s přidáváním hmotnosti,třeba u ARN226  to fungovalo krásně.Jen by mě zajímalo,co to udělá se zbytkem přenášeného pásma?Když zatížím membránu středobasu,tak to vyšší kmitočty musí ovlivnit,ne?

24

Cože? Co myslím s tou ekvalizací? smile
Ekvalizací si natvaruješ charku podle libosti, přičemž citlivost/účinnost (fr. závislá) ti zůstane. Přidáním hmotnosti snížíš citlivost na vyšších frekvencí - takže klesne účinnost. Oběma metodami se dá dosáhnout stejné fr. charakteristiky, ale dále se už liší. Hmotnost snižuje citlivost ale nevyžaduje žádný filtr, zatímco equalizer citlivost zachovává, ale vyžaduje zpravidla aktivní (nebo pasivní na signálové úrovni) filtr, protože filtr na výkonových úrovních by byl dost šílený.
Přidaná hmotnost samozřejmě ovlivní vyšší kmitočty, v závislosti na tom, jak se hmotnost přidá se nemusí nic stát nebo dojde k horšení a nebo ke zlepšení (mám to vyzkoušené).

25

To myslíš jako klasické EQ?Já myslel nějaké speciální udělátko,nějaký obvod ve vyhybce...Tak to by pro mě neměl být problém,mám digitální aktiv.
Pokud přidání hmotnosti někdy vylepší "vršek",tak to otvírá spoustu možností a hlavně snižuje počet použitých měničů.
Já právě poslední dobou zvažuji,jestli v honbě za spodním přenášeným kmitočtem nepřidat pod osmičku ještě dvanáctku.Ale tohle by bylo řešení..