26

Re: Přidání hmotnosti na membránu

Filtr je udělátor s přenosou funkcí a jestli tomu udělátoru budeš říkat EQ, výhybka a jestli bude aktivní, pasivní, signálová, výkonová, analogová nebo digitální je ve výsledku jedno.
Záleží, kam se ta hmotnost přidá, záleží i na měniči samotném. Jestli máš místnost alespoň 25m2, tak bych tu 12" použil, nad ní by ale měla být 6-7" nikoliv 8". Může být schůdnější přidat druhý 8".

27

Místnost je malinká,cca deset metrů.Nejde mi o akustický tlak(jsem spíš na tichý poslech) ale o to aby to zahrálo spodek.Jenže ony ty 12" neumí o tolik níž než třeba osmička.Jenže simulace jsou jedna věc,subjektivní dojmy z poslechu druhá.
Mimochodem,chtěl bych takhle zatížit IRB20-ty jsi ho prohlásil za dobrej reprák tak jsem ho koupil.Nad tím je levná čtyřka od Audaxu.Pokud bych zatížil to IRBečko bez negativního vlivu na zbytek pásma,vystačil bych s třípásmem.V simulaci to vychází krásně až někam ke 20Hz.

28

Nevětraná 8" 20Hz hrát dobře nebude. IRB 20 je dobrý reprák, ale na tohle vzhledem k absenci větrání není vhodný.
Když už tak už nějakou velmi dobře větranou 8" - novou Vifu nebo Scan-Speak Illuminator, Dobře větraný je i obyčejný Revelator. Na 20Hz bych se vykašlal, toho je stejně v hudbě minimum, BR na 30Hz je i pro plně větraný 8" nejnižší rozumný kmitočet.

Každopádně v malé místnůstce nejhlubší basy stejně neuslyšíš. Pod nejnižším módem místnosti jsou slyšet basy všude jinde jen ne v té místnosti. Jestli to je místnost cca 3,3x3,3m  tak na 51Hz to bude dunět jako prase u stěn, uprostřed místnosti po 51Hz ani památka a pod 51Hz ti utečou basy z místnosti ven (při větších hlasitostech uslyšíš jak se třepou dveře).

Že máš málo basů v bednách, co jsi dělal sám, je špatnou výhybkou, chybí ti kompenzace bafflestepu.

29

Díky za velmi cenné rady.Je fajn vědět co mi místnost dovolí.
Proto jsem si také mimo jiné stvořil "Gardenparty" bedýnky na terasu.Tam to můžu ohulit a užít si větší hlasitosti.
Doma to holt nechám tak jak je,nebo bych musel obsadit obyvák.To by problém nebyl,horší kam pak dát manželku s televizí...