1

Téma: VMA - I center

Zdarec,
je nás sice jako šafránu, ale myslíš i na nás? Center k VMA - I ???

2

Re: VMA - I center

Díky za iniciativu.
Myslím na to a mám chuť ten centr udělat třípásmový alá VMA-I. To znamená, že by byl objemově stejně velký jako VMA-I třípásma. Měniče by samozřejmě nesměly být vyosené, aby to slušně vypadalo. Zvažuji basák na boku a dappolito středotónové provedení (výhybkově řešené ovšem jako půlpásmo)
Spíš jde o to, kam nacpat ten objem. V dnešní době plochých televizorů, by to asi chtělo málo hlubokou ozvučnici. Čili mi z toho vychází v podstatě televizní stolek. Do úvahy budeme muset vzít velikost televizorů, tedy jak vysoká a široká ta bedna může být.
Zatím je to ve stádiu úvah, budu muset zkrátka napočítat alternativy a nakreslit možná řešení. Centr u jedniček chci ale nekompromisní, přecijenom jde do něj signál s největším průměrným výkonem a hlavně zdaleka největší informační hodnotou. Když přecházejí záběry z monologu do dialogu, tak se střídají přesně centr a levý+pravý kanál - barva zvuku musí být zachována.

3

Re: VMA - I center

Martine a jak to bude s akustikou? bude ten centr hrát dobře v každém pokoji? Já jsem z té akustiky pokojů nesmírně znechucen protože to dokáže zničit velké úsilí.

4

Re: VMA - I center

Právě z akustických důvodů uvažuji o vizuálním dappolitu (horizontální uspořádání střeďák, výškáč, střeďák; výhybkově bych ale druhý střeďák řešil jako půlpásmo), aby byl vnímaný akusticky střed co nejblíže televizi. To půlpásmo trochu sníží závislot na akustice v pásmu 250 - 1000 Hz.
Náročné na akustiku to bude podobně jak VMA-I. Počítám s tím, že tu zřídím akustickou sekci, protože je důležité kromě kvalitního železa a reprobeden mít vyřešenou i akustiku ... ba dokonce je to nejdůležitější ze všeho. Vyvíjím basové rezonátory, které řeší problémy na basech (v místnosti někde málo - tam kde sedím, někde moc - v rohu). Jako jeden z mála na světe budu tedy moci nabídnout skutečně účinné akustické řešení basů. Řešení středů a vyšších kmitočtů je pak už relativně snadné.

5

Re: VMA - I center

S tou třípasmovkou i objemem mi mluvíš z duše. smile Úhlopříčka mého televizoru je 116cm a ještě ji mám 45cm od zdi, takže já bych problém s místem mít neměl. Akorát blízko  televize je nábytek, tak by to chtělo basoň nejspíš směrem nahoru??? Sem na to zvědavej smile

6

Re: VMA - I center

Basoň dáme dopředu. Já často s basákem na boku ve svých úvahách laškuju, ale výhybkově by to bylo drahé, omezuje to umístění a nemůžeš sledovat jak se houpou membrány basáků smile.
Jdu na pivo, někdy v druhé půlce týdne snad bude čas něco hodit na papír či monitor.
PS: Jdu na pivo v 19:58, ne v šest, ten čas na fóru musím posunout.

7

Re: VMA - I center

ano ta akustika místnosti si zaslouží svou kolonku, už se těším až mi budou hrát Floydi jako tobě :-)

8

Re: VMA - I center

http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/vma-i-centr/orech.png http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/vma-i-centr/jasan.png http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/vma-i-centr/dub.png

Načrtnut nový VMA-I centr postupně v ořechové, jasanové a dubové dýze. Místo BR je použita pasivní membrána (výsledná funkce je stejná). Vnější rozměry jsou 1100x315x390 mm šxvxh. Šířku lze přizpůsobit televizi a podle toho upravit hloubku, aby se zachoval objem.

Co na to říkáte? Můžeme se do toho klidně pustit.

9

Re: VMA - I center

Jasanové vedou... smile jdu do toho.

Naposledy upravil: avomet (2011-11-01 19:05:47)

10

Re: VMA - I center

Na tvých 113cm šířky TV to lze přizpůsobit bez problémů. Jeden detail jsem zapoměl dodat, dýhování bude provedeno v opačném směru, tedy nikoliv zepředu do zadu, ale z leva do prava. Já neumím v tom mém kreslícím programu přepnout nanášení textur.

11

Re: VMA - I center

http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/vma-i-centr/jasan_918.png
Přišel požadavek na menší šířku ozvučnice. Tady je výsledek s rozměry 918x315x465 mm šxvxh. Boční hrany jsem nechal ostré, což se může designově hodit (akusticky na tom nezáleží).

12

Re: VMA - I center

Budeme realizovat centr. Chtěl by se někdo přidat? Budu co nevidět zadávat truhláři ozvučnici.

13

Re: VMA - I center

Cena hotové ozvučnice byla stanovena na 6000Kč.

14

Re: VMA - I center

Tak jak to vypadá s ozvučnicí, už truhlář finišuje? :c) Pohon pro centr je od Vánoc hotov 8-)

http://img62.imageshack.us/img62/826/img0971ki.th.jpg http://img856.imageshack.us/img856/2196/img0952h.th.jpg http://img687.imageshack.us/img687/3963/img0959ng.th.jpg http://img513.imageshack.us/img513/899/img0968ep.th.jpg http://img441.imageshack.us/img441/4323/img0970zl.th.jpg

15

Re: VMA - I center

Dělá se na tom, ale je toho teď hodně, tak to chvíli potrvá.

16

Re: VMA - I center

Tak sem se trošku nechal unést a takhle to dopadlo big_smile Teď už bude pohon pro centr naprosto stejný jako na levou a pravou. smile

http://img217.imageshack.us/img217/9488/img1252r.th.jpg   http://img713.imageshack.us/img713/158/img1250nk.th.jpg

Naposledy upravil: avomet (2012-06-25 21:34:33)

17

Re: VMA - I center

Já se z tebe poseru chlape smile Bomba! cool  BTW,už jsi topspídoval tu dvěstědvacetdvojku? Já už jeden kanál udělal smile

18

Re: VMA - I center

Dík smile 222ka má čas, já ne, mám důležitější věci ještě wink Pak písni na mail první dojmy wink

Naposledy upravil: avomet (2012-06-26 21:26:59)

19

Re: VMA - I center

Podařilo se postoupit ?.... sad

20

Re: VMA - I center

Kuchnul jsem dva basáky na pasivy. Další měniče mi poslali na adresu Praha 9, Polsko (už jsem to vytelefonoval). Takže už jsem si myslel, že je budu mít dávno doma, ale snad tento týden. Zpráva, že jsou měniče skladem i pro VMA-I, byla tedy předčasná, jsou teprve na cestě, doufejme z Polska ke mě.

21

Re: VMA - I center

Doufám, že basáky už došly? Do konce týdne jestě budu na surfu krotit vítr jadranského pobřeží a mám lákavou predstavu, že až se vrátím udělám si výlet do Prahy. smile

22

Re: VMA - I center

Basáci se stejně vrátili do Nizozemí, tam je znovu odeslali tentokrát na správnou adresu a už jsou v Říčanech, což by mělo znamenat, že mi je budou zítra doručovat.

23

Re: VMA - I center

Do rodiny VMA-I dnes přibyla centrální reprosoustava domácího kina. Vzhledem k tomu, že je to nejdůležitější kanál Dolby Digital, byla mu věnována patřičná pozornost a navrhl jsem proto dospělou třípásmovou konstrukci. Místo bassreflexu jsem s výhodou použil pasivní zářič laděný hmotností, díky kterému je reprosoustava méně náročná na umístění. Podání je sladěno tak, aby v rodině VMA-I fungoval plynulý přechod jednoho kanálu do druhého beze změny zvukových vlastností. Že se nejedná o žádného drobečka lze poznat už z hmotnosti 41 kg.
Instalovaný RMS výkon zesilovačů: 1 730 W, instalovaný dovolený příkon reprosoustav 1 125 W a hmotnost 214 kg. Přední reprosoustavy VMA-I SL, zadní reprosoustavy VMA-II 3p plus subíček k tomu.

http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/center/vma_i_center_grafy/m/vma_i_center_horizontal.png http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/center/vma_i_center_grafy/m/vma_i_center_vertikal.png http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/center/vma_i_center_grafy/m/vma_i_center_osova.png http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/center/vma_i_center_grafy/tabulka.png

http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/center/m/center1.jpg http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/center/m/center2.jpg http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/center/m/center3.jpg http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/center/m/center4.jpg http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/center/m/center5.jpg http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/center/m/center6.jpg
PS: TV mám seřízenou dobře, ale fotil jsem večer, rakže elektronika fotoaparátu korigovala prostředí, ne obraz. Musel bych aplikovat dvojí prostorově závislou, barevnou a histogramovou korekci.

24

Re: VMA - I center

(k tej PS) ... alebo vypnut TV ;-)

Ako je to s urovnou basov z rozlicnych smerov v tvojej miestnosti? U beznych DK idu basy len zo SW, takze divak vnima basy "z kazdeho smeru" rovnako.

Rozumiem spravne tej vertikalnej charakteristike, ze tych 0st az +15st je smerom nahor, takze u posluchaca ktory sedi vyssie je to optimalnej polohe? A na odrazy od podlahy sa asi bude hodit nejaky koberec.

25

Re: VMA - I center

S vypnutou TV jsem zkoušel fotit nejdříve, ale to mi přišla nuda - velká černá plocha s odleskem blesku...

Do předních beden a centru posílám všechno bez oříznutí, na zadních bednách mám nastaveno oříznutí 40Hz --> pošle se do subu. Takže subwoofer hraje v podstatě jenom LFE kanál Dolby Digital. Tento kanál má vzorkovací frekvenci asi 300 Hz, tzn rozsah asi do 144 Hz, já ho ještě ořezávám cca na 80-100 Hz.

+15° je nahoru. Já sedím od centru 4 metry tak změna směru o 15° dělá změnu polohy o 1m. To je docela široké poslechové místo. Před centrem mám na podlazy hozené deky. Zatím testuji co to dělá a ještě to někdy změřím. Odraz od podlahy a od stropu je vždycky nepříjemný.