Téma: Předběžná diskuse

Osazení je pevně dané: B&C 15BG100, Eighteensound 6ND430, Morel MDM55, Dayton ND20FA-6. Zajímá mě spíš, jak se případným zájemcům líbí design, zdali by chtěli BR ve předu či v zadu. Případně jaký mají na tuto bednu prostě názor. Design reprobedny je zatím zcela otevřen návrhům.
Rozsah 27 - 40 000 Hz, citlivost 85dB, max SPL 114dB, dovolený trvalý příkon 350W, impedance 4Ohm, rozměry 434x1200x540 mm šxhxv. Reprosoustava je vhodná pro ozvučení prostorů od 24m2 bez horního limitu - záleží na požadované intenzitě kopání smile.
http://vmaudio.cz/download/vma_iv_prezentace/01a_mini.jpg http://vmaudio.cz/download/vma_iv_prezentace/02a_mini.jpg http://vmaudio.cz/download/vma_iv_prezentace/03a_mini.jpg

2

Re: Předběžná diskuse

design velice zajímavý, jak moc je tam nutné to mohutné zaoblení?

3

Zaoblení nutné je, ale mohlo by se například všeljak klikatit po obvodu. Profil je elipsovitý a stejně se to bude vyrábět na CNC, takže v rámci mezi hloubky 80mm lze vymyslet cokoliv. Hranatou bednu (nebo s menším zaoblením) ale dělat nebudu, to je vůči zvuku dost kompromisní řešení, obzvlášť u takto velké bedny.

4

jasan,když je to důležité pro zvuk tak to tam musí být. Můžeš s někym kdo na to má buňky pořešit barevné kombinace a vzory apod? Když ta soustava má hrát výborně tak ať i pekelně vypadá :-)

5

Je to sice trochu od věci
jaký je cca časový horizont. A kde se bude řádově pohybovat cena
Děkuji

6

To není vůbec dotaz od věci.
Projekt bude dostupný pouze jako hotová bedna, na kterou už nikdo nebude muset sáhnout. Vzhledem ke složitosti truhlářské výroby i výhybky pochybuji, že by to byl někdo schopný ze stavebnice dotáhnout do konce. Povrchová úprava je otázkou individuální zakázky. Cena bude stanovena později.
Berte prosím v úvahu, že tato reprosoustava atakuje komerční bedny se šesti-sedmicifernou cenou.
Časově bych byl rád, kdyby VMA-IV hrály tento rok. Když se nic nezasekne, tak budou hrát možná už v létě. Nějací zájemci už jsou, takže se co nevidět objednají měniče a než přijdou tak to chce dořešit design ozvučnice.

7

Ahoj,
k technice se vyjádřit neumím. Tedy můj názor ke vzhledu. Pro mě ta bedna opticky padá. (Basák je umístěn moc nahoře) Pokud by měly bedny krycí mřížku, nevadio by to, ale zdá se, že ji neplánuješ.
Pokud bych ji navrhoval designově já, dal bych basák níž. Nevím zda to technicky jde....
Ale jinak moc fandím!!!

8

mě se moc líbí,je na ní vidět kde maj koně hnízdo jak říkáme my autaři :-)

9

Basák umístěn moc nahoře? Já ho právě nechci z akustických úvodů umisťovat úplně dolu. Tohle je podle mého názoru ideální výška.
Barevné kombinace by se daly pořešit, asi se budu muset spojit s nějakým grafikem/designerem. Dá se na to klidně udělat airbrush  - hořící plameny jako na motorku smile.

PS: Zveřejnil jsem osazení.

10

objednáno,jak bude nějaký vývoj dám signál :-)

11

Už asi dva měsíce se snažím dostat od distributora zprávu ohledně dostupnosti basáků.
Jako alternativa (ne horší, ne lepší, prostě alternativa) by šel použít SB acoustics SB42FHC75-6. Jednu nevýhodu má a to že je asi dvakrát dražší.
Prvotní osazení čtyřpásem stojí asi 23 tisíc, basáková alternativa vyjde asi na 32tisíc celkem za čtyři páry měničů na jednotlivá pásma. Co na to říkáte potencionální zájemci?

12

pokud ten basoň je jen alternativa a ne lepší náhrada tak samozřejmě není důvod to za tu cenu použít. samozřejmě pokud začne distributor původní verze basoně dělat to co dělat má a začne distribuovat.

13

Záleží na co přistoupí zájemci. Pro 15BG100 vyjde krásně "malinká" bedýnka a má gumový závěs. Ostatní PA 15" nebo 18" mají trojvlnkový závěs, který se někomu nemusí líbit, chtějí větší objem, navíc potřebují přilepit pár desítek gramů na membránu, aby se hrály dost basů. Je to s nimi zkrátka trošku náročnější.
Mě se ta současná bedýnka líbí, že je tak akorát velká k reprákům, tak bych nejradši zůstal u 15BG100. Takový hluboce lesklý lak - klavírák stojí 3000Kč/m2 a zkrátka když by ta bedna byla větší, tak nejenže se spotřebuje víc MDFky, ale hlavně mnohem víc laku a cena dost rychle roste. Takový prázdný skelet už pak nikdo sám neuzvedne, najednou jsou krátké svěrky a začne to připomínat ledničku...

14

původní basoň bude neboj :-)

15

Check, preco maju taku nizku citlivost? Nebude to na skodu, ze bude musiet byt tak silny koncak?

16

Bedny mají plnou kompenzaci bafflestepu, takže prodejce by klasicky napsal 91dB. Každé žvýšení citlivosti o 3dB odpovídá zdvojnásobení vnitřního objemu reprosoustavy. Z beden by se stala lednička, což nechci. Takhle se dají bedny do plné hlasitosti vybudit 400 W zesilovačem, který se dá ještě sehnat a zaplatit v dobré kvalitě. Do 40m2 a měnších prostorů by stačil i poloviční výkon, ale rezerva se vždycky hodí.

17

já mu nerozumim,ale já mu věřim :-)

18

ok, no a potom mam este jednu otazku. Nesedi mi vyber menicov co sa cien tyka. Respektive ide o tu daytonu za cca 5-8€. V porovnani s ostatkom vybranych menicov je to taky ulet. Nebol nejaky vhodnejsi vyskac napr. Scanspeak? Lacne veci budu vzdy hrat ako lacne veci.... Tieto vyskace som videl pouzite v kadejakych lacnych reprakoch, ale nie v reprakoch za viac ako 100tisic.
Prosim neber to ako nejake rypanie, ale neviem si to nejako vysvetlit...

19

Nejsi první, kdo se na ten výškáč ptal. Měřítkem úspechu u mě není cena, ale zvuk při správné aplikaci. V této konkrétní aplikaci si neumím představit lepší meniče, než které jsem vybral.
Zejména u drahých repráků není pravidlem, že cena odpovídá kvalitě. Bohužel to většinou bývá spíše naopak.
Asi napíšu Daytonu, že prodávají moc levně, ať přidají dvě nuly, pak nikdo nic nebude namítat smile.

Vždycky si tak říkám, když začne někdo pět ódy, jakže dobrý musí být ten reprák co stojí xxx Euro ... přivez a porovnáme lol.

20

výhodou je když to někdo umí dobře změřit a posoudit. já opravuju stroje a protože tomu 90% provozovatelů nerozumí,mám hodně práce bojovat s obchodními kecy od ostatních firemních kecalů. fakt že ode mě ty mašiny jedou jako z praku a za velmi slušné ceny už si málokdo z nich dokáže uvědomit. doba je zlá a bude hůř :-)

21

Cha,už se na ty výškáče nemusím ptát smile
Taky mě to udivilo.Napadlo mě,check našel "grál"- levný a dobrý reprák.
Já bych si tipnul,že ten kalotový střed pude vysoko a proto ta výška bude vyhovovat.

22

nechme to na něm,já mám pocit že by vymámil i tele z jalový krávy :-)

23

Fakt sorry pani, ale niekedy mam pocit akoby ste chceli na Porsche obut nejake Matadorky. Budem citovat

check napsal:

Cena se bude pohybovat v rozmezí 100-140 tisíc Kč. Berte prosím v úvahu, že tato reprosoustava atakuje komerční bedny se šesti-sedmicifernou cenou.

Bezny vyskac ktory je casto krat nazyvanym lowendom. Sice je slusny, ale nikde som necital ze by bol povazovany za nejaku spicku. Videl ho niekto v nejakej fakt 6-7cifernej zostave? Viem ze kalotaky maju oproti paskacom hornu rezonanciu sposobenu hmotnostou memrany (aj ked Dayton ju ma velmi slusne utlmenu) a pritom sa pocita so 40kHz? Asi som taky neveriaci Tomas, ale kam by sa posunul zvuk ak by sa pouzil nejaky menic ktory sa pouziva v 6-7miestnych zostavach? Dayton http://zaphaudio.com/tweetermishmash/compare.html Scanspeak http://www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/ … 60000.pdf. V cene je sice markantny rozdiel, ale aj skreslenie ma SS lepsie. Nechcem sa stavat do pozicie konstrukter, ale preco potom k takemuto rieseniu nepristupia 6-7ciferny vyrobcovia?

24

Opičit se podle nějakých komerčních výrobců nemám v plánu. Opravdu nechci, aby mi to hrálo tak blbě jako to většinou hraje jim.
V použítém pásmu dosahuje kalota nízkého zkreslení a oproti Scanspeaku má poloviční směrovost. Jaksi, co má Scanspeak naměřeno, je sice hezká křivka, ale je z toho také vidět, jak měkké ty kaloty jsou - na vysokých frekvencích jakoby tam nebyla membrána a září pouze samotná cívka možná s úzoučkým mezikružím okolo. Již několik jednotek stupňů mimo osu takový výškáč v podstatě nehraje nic. Vzhledem k tomu, že ucho na vysokých kmitočtech vnímá pouze to, co přijde z boku hlavy, nikoliv ze předu, tak takový výškáč nemá smysl.
Cena pro mě naní platným argumentem kvality.

Osazení není k diskusi, takové jsem vybral a takové bude. Dle mého názoru se jedná o nejlepší možné řešení. Pokud si to někdo nemyslí, tak ať si postaví vlastní bedny a pak je bezevšeho porovnáme. Já s tím nemám problém.

25

uvidíme co na to Checkoun odpoví :-)

už odpověděl :-)

Naposledy upravil: Marcel Nera (2011-03-08 22:52:53)