26

Re: Přidání hmotnosti na membránu

Filtr je udělátor s přenosou funkcí a jestli tomu udělátoru budeš říkat EQ, výhybka a jestli bude aktivní, pasivní, signálová, výkonová, analogová nebo digitální je ve výsledku jedno.
Záleží, kam se ta hmotnost přidá, záleží i na měniči samotném. Jestli máš místnost alespoň 25m2, tak bych tu 12" použil, nad ní by ale měla být 6-7" nikoliv 8". Může být schůdnější přidat druhý 8".

27

Re: Přidání hmotnosti na membránu

Místnost je malinká,cca deset metrů.Nejde mi o akustický tlak(jsem spíš na tichý poslech) ale o to aby to zahrálo spodek.Jenže ony ty 12" neumí o tolik níž než třeba osmička.Jenže simulace jsou jedna věc,subjektivní dojmy z poslechu druhá.
Mimochodem,chtěl bych takhle zatížit IRB20-ty jsi ho prohlásil za dobrej reprák tak jsem ho koupil.Nad tím je levná čtyřka od Audaxu.Pokud bych zatížil to IRBečko bez negativního vlivu na zbytek pásma,vystačil bych s třípásmem.V simulaci to vychází krásně až někam ke 20Hz.

28

Re: Přidání hmotnosti na membránu

Nevětraná 8" 20Hz hrát dobře nebude. IRB 20 je dobrý reprák, ale na tohle vzhledem k absenci větrání není vhodný.
Když už tak už nějakou velmi dobře větranou 8" - novou Vifu nebo Scan-Speak Illuminator, Dobře větraný je i obyčejný Revelator. Na 20Hz bych se vykašlal, toho je stejně v hudbě minimum, BR na 30Hz je i pro plně větraný 8" nejnižší rozumný kmitočet.

Každopádně v malé místnůstce nejhlubší basy stejně neuslyšíš. Pod nejnižším módem místnosti jsou slyšet basy všude jinde jen ne v té místnosti. Jestli to je místnost cca 3,3x3,3m  tak na 51Hz to bude dunět jako prase u stěn, uprostřed místnosti po 51Hz ani památka a pod 51Hz ti utečou basy z místnosti ven (při větších hlasitostech uslyšíš jak se třepou dveře).

Že máš málo basů v bednách, co jsi dělal sám, je špatnou výhybkou, chybí ti kompenzace bafflestepu.

29

Re: Přidání hmotnosti na membránu

Díky za velmi cenné rady.Je fajn vědět co mi místnost dovolí.
Proto jsem si také mimo jiné stvořil "Gardenparty" bedýnky na terasu.Tam to můžu ohulit a užít si větší hlasitosti.
Doma to holt nechám tak jak je,nebo bych musel obsadit obyvák.To by problém nebyl,horší kam pak dát manželku s televizí...