Téma: Pohlcování basů - rezonátory
Všichni víme, že vyřešit akustiku místnosti na nízkých frekvencích není snadné. Tloušťka tlumících materiálů pórézního typu (vata) pro činitel pohltivosti alespoň 0,6 roste na 200Hz na 17cm, na 100Hz 34cm, na 50Hz 68cm a na 42Hz na 82cm. 42Hz uvádím schválně, neboť se na něm vyskytuje základní kmitočet kopáku a také často jeden z prvních módů místnosti (modul 4m). Rozměry takového tlumení bývají nepraktické a ještě ke všemu musít být pórézní tlumení umístěno čtvrtinu vlnové délky od steny, aby bylo efektivní (na 42Hz cca 2m). Navíc takové množství tlumení snižuje hodnotu dozvuku na vyšších frekvencích pod vhodnou mez, pórézní tlumení totiž tlumí mnohem lépe na vyšších frekvencích. Taková místnost by se pak nápadně podobala mrtvé komoře, ve které je už podle názvu nepříjemné pobývat. Člověk zkrátka k pohodlnému posezení a poslechu nějaký dozvuk potřebuje, cílem je dostat hodnotu dozvuku na stejnou hodnotu na všech frekvencích. Výzkumy naznačují, že na basech stačí dosáhnout cca dvojnásobně vyšší doby dozvuku než na středech.
Panu Helmholtzovi vděčíme za vynález akustikého rezonátoru v 19. st. Kromě aplikace v reprosoustávách pod moderním názvem bassreflex se helmholtzův rezonátor uplatňuje kromě jiného i v prvcích akustického tlumení. Jedná se stále o bednu s trubkou, naladěnou na jeden kmitočet (BR tento kmitočet zesiluje, tady se zeslabuje). Rezonátor z vnějšku odebere akustický tlak dovnitř, kde se postupně několika dokmity mění v teplo. Vzhledem k rozměrům je účinnost takového rezonátoru násobně vyšší než u pórézního tlumení. Jednu nevýhodu takový rezonátor má. Pohlcuje pouze na kmitočtu, na který je naladěn.
Širšího pásma pohltivosti lze dosáhnout konstrukcí panelového rezonátoru. Zde namísto vzduchu v trubce kmitá membrána tvořící jednu stěnu "bedny". Tato membrána kromě základního kmitočtu pohlcuje i na vyšších a hlavně vzhledem k její měkkosti obecně narušuje podmínku vzniku stojatého vlnění. Vnitřní objem vzduchu se u obou typů rezonátorů tlumí vatou, čímž lze ladit kmitočet i činitel jakosti (šířku pásma pohltivosti).
Tedy účinné a praktické tlumení basů existuje. Vývoj panelového rezonátoru je ovšem velmi složitý. V podstatě se vyrábí něco jako hudební nástroj, všechno ovlivňuje výsledek. Nicméně po finančně i časově náročném vývoji s mi podařilo dosáhnout praktických výsledků. Nyní nás čeká aplikace v poslechové místnosti.
V nejbližší době sem umístím měření.