Téma: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Pokračování dokončeného projektu na straně 5.


Jedná se o projekt, který jsem připravoval již delší dobu. Velice dlouho jsem ale vybíral středový reproduktor odpovídajících kvalit. První zkoušený měniče 2" kónický Monacor naprosto nevyhověl svojí kvalitou. Záložní Fountek FR88EX je sice výborný, ale vadí stříbrnná membrána a hlavně přestává být v Evropě dostupný, obchodníkům se nechce odebírat minimálně 200ks. Výběr nakonec padnul na 2" kalotu s vhodným uspořádáním magnetického obvodu umožňujícím blízké umístění jednotlivých měničů k sobě.
Osazení je pevně dané, SBAcoustics SB17NRXC35-8, Morel MDM55, Dayton ND20FA-6. Zajímá mě spíš, jak se případným zájemcům líbí design, zdali by chtěli BR ve předu či v zadu. Případně jaký mají na tuto bednu prostě názor.
Rozsah 42 - 40 000 Hz, citlivost 86dB, dovolený trvalý příkon 70W, impedance 8Ohm, rozměry 225x330x440 mm šxhxv.
http://vmaudio.cz/download/vma_iii_prezentace/vma_iii_vizu_mini.png

2

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Ahoj Martine,
Pokud je to myšleno jako near field monitory na stůl (např) líbí se mi to. Jen otázka-je nutný BR? Skoro bych řekl že by byla lepší uzavřenka,například u mě by musel být BR vepředu,dozadu nemám na stole ke zdi moc místa a tak jsou záda beden skoro u zdi. A BR vepředu IMHO zkazí vzhled...:)

3

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Jo, z toho důvodu by ten BR měl být spíš ve předu. Vždycky taky může příjít směrem do podstavy, pakliže bedna bude stát na hrotech, tak není problém...

4

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Ahoj Martine,
  To by se mi přesně hodilo. Do mojí místnosti plocha cca. 12m se mi zdá VMAII už moc velká a poslouchám taky hodně zblízka cca. ze 2m od reprosoustavy. Basreflex se dopředu vzhledově moc nehodí, snad na dně a na hroty? Máš už to nějak rozpracované, nebo je to zatím jen teoretická úvaha?

5

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Myslím, že i do těch 12m2 by VMA-II šla - lze ji poslouchat již od jednoho metru vzdálenosti.
Tyhle třípásma půjde poslouchat již od 50cm. MDFku mám připravenou nařezanou, měniče kromě střeďáku taky, ale nějak nestíhám. Osazení myslím zatím není nutné zveřejňovat.
BR vepředu opravdu nebude, nejen kvůli vzhledu, ale také kvůli zvuku. Může příjít buď do podstavy, pokud bedna stojí na hrotech, nebo do zádu. Případně by bylo možné také použít pasivní zářič místo BR (v zádu).

6

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Zveřejnil jsem osazení...

7

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Bylo by asi fajn, kdybyste dali vědět alespoň mailem vy, kteří máte o VMA-III bedny zájem.
Někdo třeba projevil zájem o Trojky jentak mimo řečí, jinak bych vůbec nevěděl...

8

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Já bych zájem měl, záleží také na ceně.
Můžeš alespoň orientačně nastínit cenu - měniče, výhybka ?

9

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Cena za měniče na jeden pár reprobeden - 7250Kč , cena součástek výhybky asi 2000Kč.
Pak by tu byla ještě dvoupásmová varianta s výškáčem 27TBCD/GB-DXT s cenou měničů 4370Kč a cenou součástek výhybky asi 1200Kč.
No a nebo by se mohly udělat stojanová VMA-II třípásma s basákem v isobarickém uspořádání - tzn v polovičním objemu. Tady by vyšly měniče na 5330Kč a součástky výhybky 3000Kč.
Nějak se mi to rozleželo v hlavě a nejrealizovatelnější mi přijde prostřední varianta s WG výškáčem od Seasu. Co vy na to?

10

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

http://vmaudio.cz/download/vma_iii_prezentace/vma_iii_2p_vizu_mini.png http://www.seas.no/mambots/content/fboxbot/thumbs/eseasprestigel_250x220_9545b533de1f73401627160cacd687a8.jpg http://www.hellsound.de/contents/media/t_sb17nrxc35-4.jpg
Takhle nějak by to mohlo vypadat, BR pokud možno v zádu nebo v podstavě, přinejhorším se vejde dopředu.

11

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Mě by ta prostřední vyhovovala s bassreflexem v předu, ale klidně se přizpůsobím  většině.

12

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

bývám obecně za zlouna a prcky diskriminuju, ale protože jsem slyšel prcky dvojky tak jsem na tohle moc zvědavej!!!

13

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Pánové, ještě je tu varianta lepšího středobasu. O pár mm větší průměr, o několik mm větší Xmax, stačí 14 litrů objemu (o pár příspěvků výš SB17ka chce 20 litrů), rozsah od 36Hz (stejný jako u VMA-II 3p), 8" pasivní radiátor místo bassreflexu umístěný na boku ozvučnice.
To byla samá pozitiva, teď nějaká negativa - velmi nízká citlivost vyžadující 100W zesilovač, lépe 200W a o 2500Kč vyšší cena měničů než při použití SB17ctek (na pár a včetně pasivních radiátorů). Výškáč by zůstal stejný - Seas.
Výhybku to bude mít nastavitelnou (množství basů) a nebude nějak moc drahá ani složitá - snad do 1200Kč. Celkově se mi to začíná moc a moc líbit - malí prckové, který zahrajou basy jako VMA-II třípásma. Návštěvy budou hledat, kde je schovaný subwoofer big_smile.
Jméno dotyčného měniče si nechám prozatím pro sebe smile.
Co na to říkáte?

14

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

nedá pokoj a nedá pokoj, nech to citlivý a cenově dostupnější - si teda já myslim

15

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

A já bych zas byl pro tu variantu co by šla níž.Jako dvoupásmo jdoucí od 37Hz to je vcelku nářez.

16

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Mě to taky láká...
Jestli do toho půjdeš, tak jste s Vpernikem dva (mluvil jsem s ním telefonicky - má o dražší variantu zájem) a má smysl projekt rozjet.

17

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Mě by se líbila taky ta varianta s lepším basákem a pasivním zářičem. DPA 330 by to snad měla uživit.  Šel bych do toho taky. Chci se zeptat, proč jsi upustil od třípásmové koncepce, když jsi dvoupásma před tím zavrhoval? Myslíš že by dvoupásmo mělo na středech dostatečně vyrovnaný průběh?

18

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

S tímhle Seasím výškáčem dvoupásmo rozumně udělat jde. Třípásmo by bylo lepší, rád bych ho udělal, ale cenovkou je zase o něco výš - místo 84 Euro/pár výškáče je nutné použít kombinaci středová kalota + malá kalota za celkem 180 Euro/pár.
Záleží jenom na vás, co se vám bude líbit a co jste ochotni zaplatit. Každopádně není pochyb o tom, že už teď mluvíme o highendových třípásmových monitorech se sílou 8" basáku.

19

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

přemýšlím jestli by varianta dvoupásmo s výškáčem SEAS  byla zvukově lepší než VMAII. Pokud je cena za měniče + výhybku podobná a zvukově by to bylo podobné, pak nevim jestli se vyplatí experimentovat s něčím novým nebo zvolit osvědčené VMAII. Chystáš se tyto VMAIII v dohledné době postavit a vyzkoušet?

20

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Se Seasem by to bylo zvukově podle mě na stejno s VMA-II, ale ve zlomkovém objemu.  Jako třípásmo lepší.
Postavit a vyzkoušet... bohužel nemám čas stavět ozvučnice. Musel by někdo ozvučnice vyrobit a přivést na otest.

21

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

http://vmaudio.cz/docasna/vma_iii_vyber_mini.png
Obrázek kliknutím zvětšíte.
Takže kterou verzi spustíme? Já jsem pro dospělý zvuk na stůl - číslo jedna smile.

22

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Já jsem taky pro 1 !

23

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

už se na tom maká? chci to slyšet mezi prvníma :-)

24

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

byl bych taky pro tu nejlepší 3 pásmovou variantu, když už to dělat at je to lepší než komerční dvoupásma

25

Re: VMA-III: stojanové třípásmo se 7" super basákem a 8" pasivem, Fountek

Upřímně pro mě je hlavní, jaká bude prodejnost beden. Vyrobit super bedny není takový problém, jako je potom prodat. O prodej 2-3kusy za rok moc zájem nemám, to se mi nezaplatí ani ten vývoj.
Asi rozjedu hlasování, kde se bude moci každý patřičně vyjádřit.