Téma: Marcelova místnost

http://vmaudio.cz/download/akustika/marcel/marcel1.jpg http://vmaudio.cz/download/akustika/marcel/marcel2.jpg
Marcelova místnost o rozměrech 3,9 x 5,75 x 2,5 (3) m - strop je snížen podhledem ze sádrokartonu.

http://vmaudio.cz/download/akustika/marcel/dozvuk.png
Změřený dozvuk 0,6 s. Takto veliká správně zatlumená místnost by měla mít dozvuk asi 0,3 s tedy poloviční. Pod 1kHz navíc nelze mluvit o dozvuku protože je akustické pole příliš závislé na poloze.

http://vmaudio.cz/download/akustika/marcel/levej_zadni_csd.png
CSD v levém zadním rohu uprostřed výšky místnosti

http://vmaudio.cz/download/akustika/marcel/poslechove_misto_csd.png
CSD přesně v poslechovém místě - cca uprostřed místnosti

Z grafů je patrné, že v poslechovém místě chybí basy, první odrazy nejsou nijak potlačeny a celkový dozvuk je nadmíru vysoký. Kromě přední nábytkové stěny a gauče (trošku středy) zde vlastně nic netlumí. 70% povrchu místnosti jsou holé rovné stěny.

Bude potřeba hodně akustických úprav smile.

2

Re: Marcelova místnost

ano už je to oficiálně venku a tak se můžu přiznat že po prvním poslechu jsem se málem rozbrečel žalem. Jsem pouhý poslouchač,elektronice ani akustice nerozumim a proto to pro mě byla obrovká,ale fakt obrovská pecka do jater. Naštěstí mě Martin s ledovým klidem ujistil že situace je řešitelná a že si někdy taky hezky pohraju a tak jsem zatlačil slzu a čekám na návrh akustických úprav. Mám výborný bedny,na cestě výborný zesik 2x400 s výborným předzesikem a akustiku na prd. opět se ukázalo že řetěz je silný přesně tak,jak silný je jeho nejslabší článek :-) Kdysi nám učitel mechaniky a fyziky řikal že tyhle vědy nejdou ošulit a s akustikou je to koukám obdobné. držme si palce!

3

Re: Marcelova místnost

japak jsme na tom Martine? bedny jsem umístil zpět tak jak stály původně,tj v těch třetinových délkách a cca 1m od zdí. Už aby to šlapalo :-)

4

Re: Marcelova místnost

Není divu, že se to tak odráží.
Dlouho jsem to měl doma podobně.
Basy jsou jiná story, ale ty odrazy se dají relativně dobře korigovat.

Nevím, kdo všechno tam bydlí, ale začal bych tou procovskou obývákovou stěnou za repro.
Sundat dvířka (alespoň část ...) a dovnitř dát knížky, proutěné krabice, plyšáky, atd..
Hlavně pryč tu prosklenou vitrínu :-).

Na protější stěnu zavěsit otevřené police se spoustou knížek, viz : http://www.ekonabytek.cz/ekonabytek/esh … asivu-NANA
Dělají se i v tmavém "starožitném" provedení, ladícím ke stávajícímu nábytku.

Boční stěny, asi tam nebude moc místo (hloubka), tak alespoň rámované obrazy, závěsné květináče, aranže z proutí, apod..

Mezi bedny a posluchače vysoký kusový koberec (pokud nemáš alergii na roztoče jako já).
Při vážném poslechu stažené a částečně naklopené žaluzie na oknech.

Určitě bedny vytáhnul cca metr od stěny a od bočních zdí.
Pokud tam budou překážet - udělej to jako já (kolečka) ...

Naposledy upravil: Krecek (2012-01-25 14:48:23)

5

Re: Marcelova místnost

Současná doba dozvuku je 0,6 s, cílová doba dozvuku je 0,3 s případně 0,25 s (to se uvidí podle preferencí). Podle Sabina to vychází na použití 17 m2 materiálu s pohltivostí 0,9, podle Eyringa vychází plocha na 6,7 m2. Takže bych koupil 7 m2 minerální vaty s hustotou kolem 75kg/m2 a tloušťkou 100-160mm (tlustší je účinnější na nižších kmitočtech, ale ne už o moc), rozbalil rozmístil, přeměřil a pak se rozhodnul co dál. To je investice do materiálu cca 1500 Kč a zároveň asi největší skok ve zvuku. Podle měření bych dál pokračovat s minerální vatou a basovými rezonátory.
Minerální vata se dělá i v hustším provedení, takže by to chtělo někde omakat a zjistit která hustota se ještě příliš nebortí, když se o ní někdo opře (ale hustší je dražší a akustice zvýšená hustota už příliš nepřinese).
Finální provedení těchto panelů pro zatlumení zejména vyšších basů, středů a vyšších kmitočtů by bylo v nějakém rámečku (nejspíš dřevěném) za který to přijde uchytit na hmoždinky, celé překryté nějakou průzvučnou (jde profouknout) textilií. V případě příliš malého dozvuku na vysokých frekvencích (i to se stává) se může část povrchu překrýt tenkou plastovou folií (zachová se tlumení na středních a nižších kmitočtech).

6

Re: Marcelova místnost

začnu v tom směru makat,díky :-)

7

Re: Marcelova místnost

http://vmaudio.cz/download/akustika/marcel/nepruzvucnost_original_dvere_marcel.png
Podmínkou provedení akustických úprav je vyřešení vzduchové neprůzvučnosti (únik hudby z pokoje rušící rodinu). Originální dveře dosahují podle měření provedeného dle normy vzduchové neprůzvučnosti Rw = 29 dB.
Takováto hodnota není špatná (dnes běžně prodávané dveře s papírovou voštinou mají udávanou Rw = 24dB v laboratorních podmínkách - kde je obecně neprůzvučnost vyšší).
Řádným utěsněním spár mezi zárubní a dveřmi lze zvýšit neprůzvučnost o 5-8 dB. Dalších cca 10dB by bylo možno získat přidáním 25 mm MDF desky na současné dveře. Nejúčinnější řešení by byly nové neprůzvučné dveře v nové kovové zárubni (Rw = 49 dB). Případně by bylo možné vzhledem k tloušťce stěny 40-50cm kombinovat dvoje dveře (Rw = 30 + 49 dB).
Budu muset teď v první řadě rozhodnout, jestli se bude muset sádrokartonový podhled nahradit akustickým (mnoho bordelu - šlo by při jednom i přezdít futra), nebo se podhled zachová a bude se postupovat pouze suchou cestou úpravy/výstavby dveří.

8

Re: Marcelova místnost

no jsem na to moooc zvědavý :-)   Nejvíc by se mi líbila ta cesta co možná nejsušší :-)   Díky za podporu!