26

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Nemas nahodou este tu prelakovanu vzorku vzorkov dýh? Nevedel by si to sem cez Martina zavesit?

27

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Asi ti moc nepomůžu, zajímala tehdy středně světlá dýha a myslím, že už mám jen vzorek s dubem a žilkovaným javorem a zbytek jsem zlikvidoval. Jsem teď do neděle pryč, v pondělí, se po tom zkusím podívat.

Není to špatný nápad, Martin by mohl vyfotit zblízka dýhy na bednách, co nechává dělat a hodit to někam sem a průběžně doplňovat. Na fotkách vzorníků dýh, co se dá sehnat na webu (např. http://www.dyhy.cz/files/akat.html ) jsou barvy dýh hodně nepodobné skutečnosti.

28

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Hippo007 napsal:

K první části otázky - VMA IV má větší poloměr zaoblení hran než VMA I, proto bude vznikat méně odrazů zvukových vln od hran, které ovlivňují zvuk před reprobednou. Symetrické umístění měničů v čelní desce zaručuje symetrickou frekv. charakteristiku vzhledem k svislé rovině kolmé k čelní desce. A myslím, že toto provedení přispěje k lepší (menší) směrovosti bedny.

Aj ked som tuto otazku smeroval na VMA IV., tak to napisem sem, VMA I. sa mi z hladiska stihlosti pacia, ale zial nepaci sa mi to vyosenie menicov aj ked su k tomu opravnene akusitcke dovody. Aj samotny menic je z hladiska svojej konstrukcie viac smerovy (bola by mozna nejaka ina nahrada? ). Preto sa to spytam, ak by boli vsetky menice v jednej osi a napr. predna stena by bola sendvicova, aby sa dalo urobit vacsie zaoblenie, dal by sa dosiahnut "idealny" stav, respektive, ako by to hralo?

29

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Nevím, jestli jsi sám dělal zaoblení hran bedny. Já, když jsem sháněl frézu 1", zjistil jsem, že ji má v okruhu 15km ode mne jen jeden stolař a někoho, kdo vlastní větší frézu neznám. Nechat udělat větší zaoblení znamená dát zakázku firmě s CNC obráběním a to je za jiný peníze.
Osadit u VMA I původní měniče do středu a více zaoblit hrany znamená zásadně změnit výhybku. Taky by se musela zvětšit šířka bedny, nebo nějak vyřešit zaoblení okolo basáku.

Když chceš bednu osazenou méně směrujícími měniči, koukej se radši po VMA IV variantě s menším basákem.
Své ti k tomu řekl Check ve vlákně o VMA IV

30

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Hippo007 napsal:

Luxusní světlou dýhou je jasan, ale ten byl pro mne moc světlej.

Jasan je hodně světlý, když je nový. Na světle časem výrazně tmavne až do medové barvy, navíc se hodně zvýrazní léta.
Mám doma VMA-I. právě v jasanové dýze, současně i dveře a stůl ve stejné dýze. Nedávno jsem domů instaloval další jasanové dveře, až budu mít čas, pro zajímavost nafotím stejné dveře 6 měsíců a 6 let staré.

Jasan má jednu velkou výhodu - jako jeden z mála listnáčů se odstínem a kresbou hodí k masivnímu nábytku ze smrku/borovice.

31

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Ad směrovost VMA-I. - musím souhlasit s Checkem, spíše než o směrovost jde o jejich perfektní zobrazení předozadního a pravolevého prostoru. Toto (spolu se zvukovou neutralitou a vyvážeností) ostatně považuji za jejich největší plus. K tomu, aby to člověk ocenil, jsou ale třeba tyto předpoklady :
- kvalitní přirozená nahrávka (vřele doporučuji nějaký velký orchestr pod vedením J.Savalla)
- rozumně zatlumená poslechovka
- dostatečné odstupy beden od boční/přední zdi (min 1 metr!!!)  i dost místa za posluchačem
- dostatečná rozteč beden (cca 3 metry v závislosti na ostatních rozměrech)

Výše uvedené má dle mých poznatků i mnohem větší vliv, než kvalita komponetů (i když na nich samozřejmě také záleží). Trvalo mi hodně času, než jsem našel nejlepší ustavení. Jasně, že hifi doma je o kompromisech, ale pokud alespoň toto nemůžete splnit, jsou investované peníze perly házené sviním.

Viz odstup od zadní zdi - bez něj předozadní prostor nebude. Viz rozteč beden - teprve při této vzdálenosti a současně odstupu cca  metr od boční zdi se bedny zcela ztratily v prostoru, ale "nástroje se usadily na svá místa". K úplně stejným závěrům došel můj severomoravský kamarád (s o řád dražší aparaturou) poté, co dostavěl nový dům a dopřál si luxus samostatné velké poslechovky. Nezávisle na sobě jsme zjistili, že to nakonec máme postavené úplně stejně :-).

Nedávno jsem své bedny poslouchal ve špičkově zatlumené, leč malé poslechovce a nebylo to zdaleko ono.
VMA-I. prostě nejsou bedny na monitorový poslech, potřebují kolem sebe hodně místa.
Ale to asi každá slušná bedna s 10" basákem ...

32

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

check napsal:

Do menší místnosti než 20m2 jsou určené VMA-II, do místnosti 18-24m2 upravím výhybku beden VMA-I, aby v tak malé místnosti nebylo moc basů.

Krecek tvoje odporucanie plne akceptujem a je to aj logicke. Avsak dovolil som si citovat checka, takze by to malo byt mozne, len teraz je otazka co ta uprava spôsobi. V kazdom pripade som pred casom snim o tejto alternative komunikoval pricom vtedy bola alternativa len na sirku miestosti (6,1x3,4) a aj to len na nejaky 20-40cm od zadnej steny... . A vtedy mi povedal, ze by to malo ist... .  Ono nejde mat v byte aj posluchovku a aj obyvacku, hladam urcity kompromis (v buducnosti planujem barak so samostatnou posluchovkou a tam sa uz vyhram a hodnoty vyhybky nastavim na povodne).
Takze pojde to?

33

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Pujde - s upravenou výhybkou.
Pod Křečka se můžu jenom podepsat, prostor se z beden v rozích nedostane.

34

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Třímetrová rozteč beden mi připadá docela velká.Dle některých zdrojů by taková vzdálenost trhala stereo bázi.Tak velká rozteč je u těchto beden daná čím?

35

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Dokud dodržuješ rovnostranný trojúhelník, tak je "příliš široká báze" přece nesmysl. Bedny je potřeba umístit zhruba mezi maxima a minima rezonančních módů místnosti, zejména pozor na frekvence 40-45, 60-65 a 80-85Hz dále to chce mít co největší prostor za bednama a za místem poslechu. Pro typický rozměr místnosti 4x6 nebo 4x8m lze zhruba délku rozdělit na třetiny - do jedné třetiny umístit bedny, v druhé třetině poslouchat a přitom dodržovat rovnostranný trojúhelník. Bedny půl metru od stěny jsou moc blízko.
Pro takové umístění jsou VMA-I nastaveny, byly tak i testovány a jedná se podle mých zkušeností o nejlepší možné rozmístění.
Úpravená verze výhybky, kterou jsem zmiňoval, umožní podstatně horší umístění. Půl metru od boční stěny a 80-100cm od zadní stěny bude stačit. Ještě horší umístění v menších místnostech snese VMA-II.

36

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Martine budou bedny vybavené nějakým štítkem a tam nějakým znaménkem poznačeno která vyrianta to je? Až se některé bez tvého vědomí stanou součástí srovnávacích testů a tam to projedou kvůli přesně tomu druhému umístění tak aby se vědělo kde byla chyba? Nebo aby záměrně někdo nenatlačil do testu přesně ty druhé a dopadlo to špatně. Aby se prostě notoricky vědělo že VMA1 a VMA1/bž nebo fň jsou jinam?

37

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

To budu řešit, až bude ta výhybka hotová...

38

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Anti napsal:

Třímetrová rozteč beden mi připadá docela velká.Dle některých zdrojů by taková vzdálenost trhala stereo bázi.Tak velká rozteč je u těchto beden daná čím?

Nevím proč, ale prostě to tak je. Přišel jsem na to víceméně náhodou při společném poslechu se zkušenější návštěvou (AlesK, Karel2), když přivezli delší reprokabely. Hudba se následně opravdu hodně uvolnila z beden.

To co výše napsal Check je přesné, hodně záleží i na prostoru  za posluchačem. U zadní zdi je to naopak neposlouchatelné, šílený hukoděs. Všiml jsem si toho u Martina i u sebe doma. Co mě naopak potěšilo, moje místnost nemá ten typický hrb na cca 50 Hz, jaký má doma Martin a jaký je slyšet hodně často i jinde.

Ještě jedna poznámka - nemám doma celoplošný koberec (alergie na roztoče), ale hodně pomáhají i polštáře, volně poházené po zemi mezi posluchačem a repro. K tomu tlustá deka přes TV a stažené, lehce naklopené žaluzie na oknech.

39

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Omlouvám,zřejmě jsem si to spletl s jiným údajem,nebo jsem narazil na špatný zdroj informací.Teď jsem zkusmo otevřel dvě publikace a u obou jsou psané tři metry jako optimum.Předpokládám ale,že toto je podmíněno určitou úrovní hlasitosti?

40

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Je tuna železa hodně nebo málo (všichni v ní jezdíme)? Je tuna heroinu hodně nebo málo (v tom doufám nejezdíme)?

Tyhlety absolutní čísla někde napsaný bez vyzsvětlení jsou o ničem, vznikají z nich později všeobecné polopravdy až lži. Záleží to na rozměrech místnosti.

41

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

5,6 x 3,7 a fčíl jářku mudruj :-) Strop původně 3m,snížený sádrošem na 2,5. Nad sádrošem je špetka vaty.

42

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Pro to platí stejná pravidla.
Něco bližšího případně až v té místnosti někdy budu.

43

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Dokončil jsem VMA I a konečně hraju.
http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/lide/hippo1_mini.jpg
První dojmy: plné basy, hrají od hodně nízkých tónů. Pěkně vykreslené středy a přirozené, neagresivní výšky. Klavír zní nádherně.

44

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Slíbené obrázky dýh
Jasan: http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/lide/jasan_mini.jpg Mahagon: http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/lide/mahagon_mini.jpg  Dub: http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/lide/dub_mini.jpg

45

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Hipo007, sú krásne.

46

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

jak jsme na tom s výrobou bedýnek Martine?

47

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Odýhováno!

48

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Můžeš prosím nafotit? smile

49

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Bedny dělá truhlář, fotky budou až po dokončení. Já jeden pár udělám asi v létě jestli budu mít čas.

50

Re: VMA-I třípásmo: Peerless SLS 10", SB Acoustics SB15, Wavecor TW030

Martine kdy by mohly být fotky těch mých dvou voleb dýh?