Téma: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

http://vmaudio.cz/download/vma_v_prezentace/vma5_final_01_mini.png http://vmaudio.cz/download/vma_v_prezentace/vma5_final_02_mini.png http://vmaudio.cz/download/vma_v_prezentace/vma5_final_03_mini.png

Osazení zatím není úplně stanoveno. Basáky máme jasné - koupené a ověřené desetipalce SB Acoustics SB29NRX75-6. Středy vybíráme mezi upravenými pětipalci SB Acoustics SB15NRXC30-8, které naleznete v VMA-I MK II, alternativně Audio Technology C-Quenze 15 H 52 12 06 SDKM. Výškáče mohou být opět buď převzaty z VMA-I MK II tedy SB Acoustics SB29RDNC-C000-4 nebo alternativně Eton 26HD1.
Samozřejmě cenové rozdíly mezi měniči jsou obrovské a zvažujeme, jaké budou zvukové rozdíly. Na projektu spolupracuji se zadavatelem a rádi bychom hráli do konce roku. Rozměrově je to bedna podobná VMA-I, vnitřní objem o fous vyšší - 80 litrů. Cílem je zjistit, kam až lze dotáhnout zvuk klasické třípásmovky, když se popustí uzda rozpočtu. Tedy jak zvukově, tak cenově se tato nová reprosoustava bude proti VMA-I vymezovat. Reprobedny budou dostupné pouze jako kompletně hotové.
Aby toho nebylo málo, bylo by v nějaké další verzi možné použít dvanáctipalcový basák SB Acoustics SB34NRX75-6, kde by samozřejmě objem šel nahoru někam ke 100-120 litrů podle testovacího měření venku.
Detaily budu postupně zveřejňovat.

2

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

jako vždy držim palce!

3

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Na tenhle experiment jsem vážně zvědavý, držím palce! Pokud bude šance na poslech, tak se předem hlásím :-).

4

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

mě zajímá spíš srovnávačka třeba právě s VMA1, ale někde kde je dobrá akustika :-) aby to mělo šmrnc

5

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Zajímá mne verze 100-120 litrů a odhadovaná cena.

6

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Zítra vyberu výškáč, zda bude Eton, nebo SB Acoustics. To už se nedá rozhodnout podle katalogového listu a zkušeností, to si musím přímo proti sobě v porovnání poslechnout. Eton je moc hezky zpracovaný, ale jak na tom je zvukově budu vědět až zítra.
Pro verzi s 12" basákem od SB Acoustics bych už stopro dal jako střed AudioTechnology 5" kvůli jeho větší zatížitelnosti. Objem pro basák určím až na základě svých měření, TS parametry nejsou spolehlivé. Momentálně odhaduji 130 litrů.

Mimochodem objem VMA-IV bude větší než jsem původně předpokládal - asi 160 litrů.

7

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Výškáč bude Eton HD26. Provedení parádní, hezká litá příruba správně malého průměru, s kvalitní povrchovou úpravou, soustružené části motoru, profilovaná litá komůrka, dobrá membrána i závěs, vynikající diffuzor, slušná citlivost při rozumné impedanci, zatížitelnost dost velká. Zvukově vůbec nezní kovově, nijak tvrdě, ani to nezní jako hadrák, zdá se mi to velmi velmi neutrální, nebarvící. Ačkoliv je to 1" výškáš, tak směruje jako 3/4" nebo možná i méně. Směrovost má naprosto krásnou.
Takže výškáč vybran jak pro variantu s 10" tak s 12" basákem. Dohodnu se zadavatelem, na střeďáku.

Měl by někdo další o projekt zájem? Při objednání více kusů jde cena měničů Audio Technology rapidně dolů.

8

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Rozhodujeme se se zadavatelem zda použít jako střeďák SB Acoustics nebo Audio Technology. Cenově je to rozdílné o 10 000 Kč za hotové bedny s 10" basákem. Verze s 12" basákem už AudioTechnology nezbytně obsahovat musí a ta by stála ještě více.
Co vy na to? Příjmu radu i od lidí, kteří jinak o tento projekt nemají zájem.

9

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Koupili jsme Audio Technology, příští týden by mělo dorazit, pak ho porovnám s SB15 a konečně se rozhodneme.

10

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

držim palce!

11

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Zaujíma ma verzia s 10" basákom.
Aké by boli minimálne rozmery miestnosti pre tieto reprobedne?
A tiež, či pôjde do návrhu pridať odobrateľnú ochrannú mriežku.

12

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Po zkušenostech záleží mnohem víc, kde jsou repro umístěna a jak je místnost zabydlená/akustika upravená, než na rozměrech. Myslím, že spodní limit je 16m2, raději 20m2.

13

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

ach ta akustika,ta neodpustí ani prd :-)

14

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

http://vmaudio.cz/download/vma_v_prezentace/at_mini.jpg http://vmaudio.cz/download/vma_v_prezentace/at2_mini.jpg
Nějaký ten loudspeaker striptease.

Měření dopadlo velmi dobře, celkově vzato je AT 5" se speciálním závěsem všeobecně nejvyrovnanější pětipalec, jaký jsem měl v ruce a že jich už bylo hodně. Ukázal se hlavně v poslechovém hodnocení. Stojí sice hodně peněz, ale také je podle toho kvalitní, což obyčejně není zvykem.

Varianty jsou takovéto:
VMA-V  (AT střed, 10" basák) - tuto variantu budeme v nejbližší době realizovat
VMA-V-XL  (AT střed, 12" basák) - v budoucnu

15

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

http://vmaudio.cz/download/vma_v_prezentace/final/vma-v_final_01_mini.png
Ještě jsme trošku poupravili bedýnku, tak ukazuji současnou verzi.

16

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

check napsal:

Ještě jsme trošku poupravili bedýnku, tak ukazuji současnou verzi.

Je to viditeľná zmena? Z obrázku totiž nevidím rozdiel oproti verzii z 22.9.

PS: Inak tie obrázky sú u mňa tmavé - nie je vidieť detaily. Je to zámer, či inak nastavený monitor? -- http://www.lagom.nl/lcd-test/

17

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Posunul jsem bassreflex a o fous zvětšil bednu.
Obrázek lze zvětšit. Pokud ani pak nevidíš detaily, tak nevím, máš správně nastavený monitor?

18

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Ako sa darí tomuto projektu?

19

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Dělá se na tom, jenom truhlář měl plné ruce práce s dvojkami, tak pětky přijdou na řadu až tento měsíc. Delší časový odstup mi ale umožnil promyslet některé detaily, ještě si i něco pokusně změřím. Tahle bedna ode mě nejspíš dostane do vínku celou řadu vylepšení už jenom v návrhu ozvučnice.

20

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Týýjo, držím palce a teším sa! :-)

21

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Ačkoliv je mi to nesmírně líto, zadavatel, tedy já, byl donucen odstoupil od realizace tohoto projektu.
Jinými slovy jsou nyní VMA-5 a její osudy plně v rukou Martina.

22

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Martine, dočkáme se poslechu "pětek" ještě letos? Myslím, že je nás víc, co čekáme na "pořádné" bedny.

23

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Dočkáte se...

24

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Niečo nové od predstavenia prototypu na AKELi?

VMA-V

25

Re: VMA-V třípásmo: 10" SB29NRX75-6, 5" střeďák, 1" Eton 26HD1

Konečně jsou pětky v poslední vývojové verzi. Udělal jsem hoodně verzí výhybek a tohle je poslední, ještě to budu pár dní poslouchat a pak repro přeosadím do hotových ozvučnic v bílém lesklém laku. Nyní jsem to ještě ponechal v surových.