Téma: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Protože mě DJ Rix požádal o nový basák, tak jsem dal dohromady novou výhybku využívající z velké části původní součástky. Nový basák měří na průměr 213 mm a nezapouští se, původní Dexon IRB 20 měří 209 mm se zapuštěním 4,5mm. Takže jsem Rixovi vyfrézoval kolečko z překližky, které původní zapuštění opět zaplnilo.
Nový basák Peerless SLS 8" jde podstatně hlouběji, je posunuto ladění bassreflexu (BR se doplní o mezikroužek, pokud ho nemáte, tak pošlu spolu s ostatním zdarma). Citlivost je oproti VMA-II S asi o 0,5dB nižší, protože se použila k basáku původní cívka s vyšším Rdc (ušetří se tím 1000 Kč). Basák jde jednak níže, ale dává i přesnější basy. Kdo jste slyšel VMA-I, kde je větší 10" bratříček, tak se podání VMA-II REV velmi podstatně přiblížilo jedničkám. Zlepšílo se i podání středů a výšek (drobná úprava ve výhybce). Více k tomu snad napíše DJ Rix sám a brzo pár dalších zájemců, kteří mě o nové basáky uhánějí.

Takto upraveným reprosoustavám bych říkal VMA-II REV   (jako revize původních repro)

Cena basáků Peerless SLS 8"   4700 Kč/pár (mám jich skladem nyní velké množství)
vyfrézovaná kolečka 500 Kč/pár
+ pošta 150 Kč nebo osobní vyzvednutí zdarma
nové schéma výhybky je zdarma
Zájemci prosím pište na mail: info@vmaudio.cz

Nové součástky výhybky bych byl rád, kdybyste si nejlépe pořídili v Prodancu sami, ale můžu je taky posílat já, je jich jenom pár. 8 nových rezistorů, 4 kodenzátory navíc. Dále se 4 cívky se upraví z původních odmotáním (nutný měřák indukčnosti). Všechno jsou to počty pro dva páry.

Do tohoto vlákna prosím soustřeďujte svoje dotazy, připomínky a zkušenosti s úpravou VMA-II na nový basák Peerless SLS 8".

2

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Tak už od pondělka poslouchám s novým basákem. Úprava není nijak složitá, dá se to za jedno odpoledne stihnout, když se s tím hrajete smile  U velké cívky z Tronicu to vychází odmotat 3 a půl vrstvy, tu druhou já vyměnil kus za kus...
Protože s dřevem nejsme kamarádi, udělal mi Martin už zmíněné kroužky do vybrání po starých basácích, osazení do bedny je pak bez problémů. Ještě upravit BR a bylo hotovo.
Zvukově je to naprostá paráda. Pokud měl někdo doteď pocit, že spodní pásmo u Dexonu není úplně ono, tak tohle je naprostý opak smile Basy jdou výrazně níže oproti předchozí verzi a je jich dostatek.
Co mě ale zároveň hodně překvapilo, je změna na středech a výškách. Výšky jsou nyní o poznání jemnější a méně agresivní, zvukový projev na středech čistější. Protože zůstalo osazení stejné, vůbec jsem to nečekal a dost to překvapilo.
Díky tomu, že jsem slyšel VMA1 u avometa a nějak si ještě pamatuji jak hrály, můžu potvrdit, že zvuk se posunul směrem k jedničkám jak píše Martin. Výkonová rezerva je dostatečná, bedny si nechají s tímhle basákem pěkně naložit bez nějaké ztráty na kvalitě zvuku.
Závěrem bych chtěl Martinovi poděkovat za zmíněnou úpravu a čas strávený nad její přípravou, pokud máte dukáty, jděte do toho, stojí to za to.

Naposledy upravil: DJ_Rix (2014-03-05 17:42:29)

3

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Upgrade urcite lakavy, nicmene prubeh SLS8cky v 37litrech ma cca 2db hrb kolem 70Hz. Neni to spis duvod tech pocitove lepsich basu?

http://www.picfront.org/d/961T

Naposledy upravil: mirdas (2014-03-10 19:14:26)

4

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

To je jenom simulace bez zahrnutí ztrátových parametrů ozvučnice a bassreflexu. Podle měření a poslechu se to chová o dost jinak. Nový basák jsem použil právě po dobrých zkušenostech s 10" ze stejné serie ve VMA-I SL. Tam to taky podle simulace dle TS parametrů nevypadá nějak extra, ale podle měření ve skutečné bedně super.
Podle TS parametrů se už několik let neorientuji, jsou bohužel jenom informativní. Repráky si měřím v nekonečné desce a větší basáky v testovací BR ozvučnici venku na zahradě - kde nejsou odrazy ani vliv akustiky. To mi dá dost informací pro návrh reprosoustavy.

5

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Dneska jsem odeslal basáky na úpravu dvěma pánům. Ještě tento týden si další dva přijedou pro basáky na úpravu včetně koleček a součástek výhybky. Mám skladem basáky i součástky pro další zájemce. Zítra budu frézovat dalších 12ks koleček, aby byla připravena, až je budete potřebovat. Můžete se tedy v brzské době těšit na další postřehy z úprav na VMA-II REV.

6

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Ahoj, paráda... Mám zase nad čím přemýšlet :-) Jen nevím jestli by se mi podařilo dostat ven výhybky bez nějakých velkých újmů na zdraví ozvučnic... Moc jsem zrovna lepidlem nešetřil... Pokud bych do toho chtěl jít, byla by nějaká možnost že bys mi ty výhybky přeskládal ty, Martine? Pravděpodobně bych měl zájem rovnou to poskládat na tu bi-amp variantu o které jsme se už bavili... Stejně se u tebe ještě musím zastavit pro ten střeďák, ale bohužel nějak nestíhám... J.

7

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Bedna to v pohodě vydrží a výhybka taky. Já na to běžně beru páčidlo na dveře.
No domluvit bychom se sice mohli, ale jsem na tom teď fakt blbě s časem, takže bych byl radši, kdyby ses do toho pustil sám, to musí bejt za den hotový.

8

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Takze pani, uz druhy den pocuvam nove VMA - REV , zlte basaky isli prec, co je aj trosku skoda, mne sa ta zlta celkom pacila, ale ide o zvuk takze som to ozelel - naproti tomu nove basaky vyzeraju o dost "svalnatejsie". Uprava prebehla dost rychlo bez vacsich komplikacii, cievky som odmotaval z povodnych, nebola potrebna vymena za nove kusky. Akurat som nepouzil povodne zamyslane narazacie matice na uchytenie repro pomocou metrickych skrutiek M5, lebo tam skratka zvnutra nevojdu - zavadzaju bocnice, dal som tam monacoracke samorezky.
Ok k zvuku - hraju fakt inak, ako povodne - basy su oproti povodnym velmi makke, hlboke, nehuciace, akoby oddelene od ostatneho pasma - nerusia stredne pasmo, ktore je rovnako s vyskami detailnejsie, jemnejsie. Pri povodnych basakoch som zvazoval stavbu subwoofra, no teraz mi uz ani tak nechyba, uvidime casom. Este som stlpy neodskusal pri vacesj hlasitosti, kedze to je v panelaku dost problematicke, ale verim ze to bude narez, az ich vezmem k znamenu "prevetrat" Zatial uplna spokojnost.

9

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Technická: Přilepená výhybka se nejlépe odloupne plochým cca 10mm šroubovákem protáhnutým skrz trojúhelníkový výřez ve výztuze. Abyste získali páku, tak si šroubovák musíte podložit nějakým cca 15-20mm hranolkem nebo jiným vhodným předmětem. Výhybka jde pak vyoupnout v pohodě.

Technická č. 2: Až budete odmotávat cívky a měřit je, tak pozor na jakékoliv kovové předměty v blízkosti cca 25cm - které ovlivní indukčnost a odpor cívky. A to i duhá cívka položená vedle. Také neupínejte plechové jádro cívky do svěráku. Mechanický stres snižuje permeabilitu plechů. Pokud můžete indukčnost měřit na vybrané frekvenci, tak nejlépe v rozsahu 100-500 Hz.

Připravil jsem pro vás, kteří chcete upgradovat na VMA-II REV, dalších 5 párů součástek a 7 párů koleček do zapuštění. Basáků tady mám pár desítek, takže není problém. Pokud někomu schází prodlužovací kroužky k bassreflexu, tak je mám taky.

10

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Součástky na VMA-II REV už má deset lidí, tak jsem zvědav na deset minirecenzí smile.

11

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

check napsal:

Součástky na VMA-II REV už má deset lidí, tak jsem zvědav na deset minirecenzí smile.

Zdravím,

tak tedy taky přidám svou minirecenzi.

Uprgrade jsem dělal před 14ti dny, zpětně to hodnotím jako velmi přínosnou věc a pro majitele původní verze je to i přes nezanedbatelnou cenu nových basáků víceméně povinnost. Stejně ho každý nakonec udělá, protože to v něm bude stále hlodat.
VMA-II se dostaly na novou úroveň a i když jsem s nimi byl spokojen i dříve, tak toto je zase postup do vyšší ligy. U basů jsem čekal, že budou výrazně lepší, ale celkově má velký podíl i úprava výhybek. Basy se mi nezdají odtržené od zbytku, ale po výměně jsem je vnímal víc, jinak, lépe. Stejně jako dříve jsem si ale brzy na nový zvuk zvykl a VMA-II mi zase hrají krásně neutrálně.
Když jsem loni přecházel ze zesilovače CA640 na DPA222 tak si myslím, že zlepšení bylo srovnatelné s upgradem VMA-II, čili velmi velké.

12

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Ahoj. Tak vcera jsem to taky upgradoval a dnes zacnu zahorovat. Pak napisu zazitky

13

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Ahoj,

tak i já už od neděle poslouchám upgradovanou verzi dvojek... K přestavbě řeknu jen že je to vážně brnkačka, zvlášť pokud se neznalý jako já nemusí zabývat výhybkama (děkuju Martine smile ) tak to pak jde skoro samo, staré výhybky šly ven jako po másle, přepájení měničů nestojí skoro za řeč, trošku mě potrápilo zkrácení BR (tentokrát jsem je řezal kolečkem na trubky tak se stěna BR trošku bortila, před tím jsem je zkracoval na pásové pile v práci)...

No a ke zvuku, vzhledem k tomu že celou svojí radost poháním AVRkem, jsem byl hodně zvědavý jak bude výměna basáku znát. No a musím říct že je to hodně, ale opravdu hodně velký krok kupředu. Peerless jde o hodně hlouběji než původní žluťák (čest jeho památce smile ) . Trošku mi ze začátku chyběly ty ostřejší výšky, ale to bylo asi jen neznalostí a zvykem na původní osazení, změna výhybky jinak (nevím jak to popsat) prokreslí středy a výšky a s peerlessem si komplet notuje jedna báseň. Když jem poprvé pustil svojí oblíbenou enter sandman od Metallicy tak jsem měl hned úsměv od ucha k uchu, je to prostě masakr... Co mě ještě hodně mile překvapilo, tak jak už jsem psal, nevím jestli tady, nebo jinde, jak se změnily nahrávky "méně kvalitní". Když jsem si přivezl dvojky domů, byl jsem ze začátku zklamaný jak zní moji oblíbenci Papa Roach, teď po upgradu jsem zase ve "své kůži", mám z toho obrovskou radost. Dokonce i MP3 znějí lépe. Tak že pokud někdo váháte a máte v plánu si něčím udělat radost, jděte do toho. Není to sice malá investice ale stojí to za to. Nosit klobouk, tak bych ho musel před Martinem smeknout smile

Před a po:
http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_2/lide/jirka/jirka1m.jpg        http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_2/lide/jirka/m/4.jpg

Naposledy upravil: george85 (2014-04-04 18:52:20)

14

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

george85: "zkrácení BR"?

15

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

špatně jsem se vyjádřil, je to zkrácení mezikroužku BassReflexu, který dodá Martin v sadě... Stávající BR je potřeba prodloužit, Martin dodá mezikroužek a ty ho musíš zkrátit tak aby jsi po sestavení všech 3 částí dostal požadovanou délku...

16

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Ja o tom práve viem, že sa predlžuje (BR), práve preto som sa pýtal. Potom už teda rozumiem. wink
Ja už dúfam, že sa tiež v najbližšej dobe k úprave dostanem. Som veľmi zvedavý.

17

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Takze slibena minirecenze. Posloucham upgrade uz asi tyden na ruznych zanrech a musim potvrdit ze nebudete litovat investici. Peerless kmita znatelne presneji a citliveji, akusticky tlak jde citit vice odspodu. Milovnik jazzu oceni kontrabas, ktery mel sve limity v predchozi verzi pri tissim poslechu. Stredy a vysky maji podobny klidnejsi charakter. Podotknu ze aparaturu krmim naddimenzovanym hybridnim zapojenim (lampy preamp + solid state konec) ktery bednam perfekne sedi. U nekterych novych nahravek bych rekl ze je az prebasovano, ale muze to byt dusledek tzv. loudness war. Budu to zrejme resit dukladnejsim tlumenim, ktere jsem ubral kvuli tissimu poslechu u Dexonu. Pozor kdo ma ramecky, je potreba je trochu odsadit kvuli sroubum, pripadne pootocit basak tak, aby se priznal jen jeden sroub po stranach. Martinovi dik za dodani civek (nemam merak) a fotky nove vyhybky. Bez toho bych to za den v sklepeni nezvladl :-)

18

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Pánové jenom vám musím říct s odstupem času, že to teda hraje parádně smile Jsem spokojenej a rád že Martin tuhle úpravu udělal a zpřístupnil! Subáč já do bytu nakonec ani potřebovat nebudu, tohle má spodek naprosto dostatečnej  a i filmy je radost sledovat!

19

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Nazdar všichni, takže tady jsou moje upravené dvojky,
VMA
už poslouchám něco přes měsíc a musím uznat že to za ty peníze stálo. Basů je daleko víc, bedna působí celkově víc vyvážená, drobné zlepšení nastalo i na výškách, které byly před úpravou u některých skladeb až nepříjemné. Bedny jsem upravoval 2 odpoledne takže sem myslel že rozdíl ve zvuku už ani nepoznám ale hned při prvním testu bylo poznat že to je lepší, cca 2 týdny se to rozehrávalo a teď už je to naprostá paráda. Minulý týden jsem se známým testoval cca 3hodiny (od různých 24/192 benchmarků Mozarta, Bacha, přes "obyč" flaky Claptona,Chrise Reau,Enyu,Aerosmith,Davea Matthewse,Floydy,Queeny,Metalicu, Apocalypticu,Stinga,Buty,Stratovarius,různé soundtracky, a už ani nevím co všecko,ale už při první skladbě valil bulvy o kolik je to lepší, jako bývalý muzikant byl unešený z vyváženého projevu beden bez jakékoli eqalizace (Foobar-Xonar Essence ST-Hypa A100 Dual mono). A ve filmech je to asi tak jak píše Rix, prostě na menší místnost nebo byt to je dostatečný masakr i tak. Mám doma sub s Lab12 a když sem si pustil poprvé po úpravě film, tak sem se musel jít podívat jestli sem nenechal zaplý sub, takový to byl rozdíl proti dexonu. Prostě kdo nad tím uvažujete, neváhejte! Stojí to za to.
Ještě jednou díky Martine, za uvolnění úpravy a za špičkovou technickou podporu, nebýt tebe ještě bych se asi sral s těma cívkama... big_smile

20

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Jsem rád, že jsou všichni spokojeni, úprava se povedla a těším se na další zájemce o úpravu smile. Budu rád, když sem vystavíte fotky i ostatní, případně mi je můžete poslat mailem a já je sem hodím. Máte už všichni hotovo?

21

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Hoši, nezostal niekomu jeden vrut na meniče naviac? Chýba mi a nechcem kvôli jednému kupovať celú sadu.
Dík.

22

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Pošlu ti. Hoď mi adresu do mailu. Vruty byly přesně akorát. Dám ti i loga zdarma, když slíbíš, že je nalepíš a pošleš mi pěkné fotky beden :-). Případně i zadní štítky VMA-II REV mám za 300 Kč.

edit: Ráno odesílám.

23

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Ahoj Martine,

Nebylo by možné zaslat stávajícím uživatelům, kteří nechtějí měnit basáky, úpravu ve výškové a středové části výhybky?
Rix tvrdí že je to lepší, ty píšeš cituji:
"Zlepšilo se i podání středů a výšek (drobná úprava ve výhybce)."
Případně připlatím. wink
Díky

24

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Ahoj,
ono to souvisí s novým basákem a jedno bez druhého změnit nejde. Tedy, chceš li změnu, zakup u mě kit VMA-II REV.
Schéma a související dokumentace je zdarma, ale platí to jen pokud proběhne zároveň výměna basáku.

25

Re: VMA-II REV : úprava původních dvojek na basák Peerless SLS 8"

Budu zadávat další zadní štítky s parametry a označením VMA-II REV do výroby. Takže chce-te li tyto štítky ve svém novém kitu na upgrade na nový basák, dejte vědět.