btw. pro dokonalost by se mohlo stříknout zadní stěnu za BR černou barvou (aby nebyla dírou vidět MDFka) ?

2

(2 odpovědí, posláno do Všeobecná diskuse)

Martine, stálo by za zvážení buď udělat tabulku, kde by byly velikosti bedny, osazení měniči, ceny za projekt, měniče, výhybky a skelety, nebo uvést tyto údaje vždy v prvním příspěvku vláken a provádět aktualizace při změnách.

3

(28 odpovědí, posláno do Všeobecná diskuse)

Když porovnánám tyto 2 obrázky (před a po zásahu do tlumení)
http://img820.imageshack.us/img820/6646/kappa30cm.png
http://img27.imageshack.us/img27/3799/2 … lumeni.png
nevidím mezi nimi žádný podstatný rozdíl. Ten vyšší peak se dá snížit zatlumením někde mimo hlavní dráhu proudění zvuku mezi basákem a BR, (např. stočeným rounem stlačeným asi na 1/3 volně loženého objemu a staženého, aby nemohlo měnit objem - tím dosáhneš virtuálně větší objem bedny) ale tenhle rozdíl peaků se úplně vykompenzovat nepodaří.

4

(28 odpovědí, posláno do Všeobecná diskuse)

Dej ten obrázek se stejným nastavením zobrazení os jako jsi to dával na Audiowebu http://img820.imageshack.us/f/kappa30cm.png/ aby se ty obrázky daly porovnat, jak se změnil průběh impedance po vyhození tlumení ze stěn.

5

(28 odpovědí, posláno do Všeobecná diskuse)

Proč ti stoupla po vytrhání rouna impedance reproduktoru ze zhruba 10 na zhruba 35 Ohm?

Pár mých prvních zkušeností seznamováním s VMA I:
Přecházel jsem na ně z uzavřenek, proto první dojem ze síly nejnižších tónů byl nezvyklý. Dnes, kdy je poslouchám víc než dva týdny, mi jejich zvuk plně vyhovuje. Na zesilovači mám zapnuté tlačítko „source direct“ a přednes beden zní zcela přirozeně, bez poklesu ve spodní či horní části zvukových frekvencí. Zahrají celé spektrum tónů s lehkostí, bez slyšitelné stopy po zkreslení. Stereo prostor je vykreslen i při tichém poslechu, ale při normálním až mírně hlasitějším přednesu se objeví výrazný prostorový vjem s detailní lokalizací zdrojů zvuku. Toto bych spolu s vyvážeností tónů označil za hlavní přednosti VMA I. Delší dobu mi trvalo, než jsem našel správné umístění poslechového místa a začal vnímat ten překvapivě výrazný prostorový vjem, který jsem dosud u žádných beden neslyšel. Při poslechu z křesla jsem myslel, že místo, kde lze takto prostorově slyšet, je velmi omezené, ale po odstranění křesla a nahrazení židlí se toto místo zvětšilo na dvojnásobek až trojnásobek.
Bedny jsou docela žravé, mám 120W zesilovač a ten je brzdou pro jejich plné využití. Pro zahrání varhanního koncertu s plnou dynamikou odhaduji potřebu minimálně 200W zesilovače.
Ve srovnání s mými starými bednami, žádná skladba na nich nezní hůře, ale některé podstatně lépe – lépe zní hlavně hudba 80-tých let a novější.
EDIT: Mé prvotní připomínky k nezvyklému podání nejnižších tónů byly zapříčiněny nevhodným umístěním levé bedny. Proměřil jsem si orientačně kmitočtovou charakteristiku v místě poslechu a na základě měření jsem přemístil o 40cm levou bednu, původně umístěnou u boční stěny blízko vnějšího rohu, nyní je asi 10cm před rovinou stěny. Tím jsem úplně odstranil hrby v charakteristice, vzniklé součtem přímé a od stěny odražené vlny. Poslech se úpravou umístění bedny pročistil a výrazně zlepšil.

Slíbené obrázky dýh
Jasan: http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/lide/jasan_mini.jpg Mahagon: http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/lide/mahagon_mini.jpg  Dub: http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/lide/dub_mini.jpg

Dokončil jsem VMA I a konečně hraju.
http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/lide/hippo1_mini.jpg
První dojmy: plné basy, hrají od hodně nízkých tónů. Pěkně vykreslené středy a přirozené, neagresivní výšky. Klavír zní nádherně.

Nevím, jestli jsi sám dělal zaoblení hran bedny. Já, když jsem sháněl frézu 1", zjistil jsem, že ji má v okruhu 15km ode mne jen jeden stolař a někoho, kdo vlastní větší frézu neznám. Nechat udělat větší zaoblení znamená dát zakázku firmě s CNC obráběním a to je za jiný peníze.
Osadit u VMA I původní měniče do středu a více zaoblit hrany znamená zásadně změnit výhybku. Taky by se musela zvětšit šířka bedny, nebo nějak vyřešit zaoblení okolo basáku.

Když chceš bednu osazenou méně směrujícími měniči, koukej se radši po VMA IV variantě s menším basákem.
Své ti k tomu řekl Check ve vlákně o VMA IV

10

(82 odpovědí, posláno do VMA - IV)

K první části otázky - VMA IV má větší poloměr zaoblení hran než VMA I, proto bude vznikat méně odrazů zvukových vln od hran, které ovlivňují zvuk před reprobednou. Symetrické umístění měničů v čelní desce zaručuje symetrickou frekv. charakteristiku vzhledem k svislé rovině kolmé k čelní desce. A myslím, že toto provedení přispěje k lepší (menší) směrovosti bedny.

Asi ti moc nepomůžu, zajímala tehdy středně světlá dýha a myslím, že už mám jen vzorek s dubem a žilkovaným javorem a zbytek jsem zlikvidoval. Jsem teď do neděle pryč, v pondělí, se po tom zkusím podívat.

Není to špatný nápad, Martin by mohl vyfotit zblízka dýhy na bednách, co nechává dělat a hodit to někam sem a průběžně doplňovat. Na fotkách vzorníků dýh, co se dá sehnat na webu (např. http://www.dyhy.cz/files/akat.html ) jsou barvy dýh hodně nepodobné skutečnosti.

Dub.
Nejprve jsem se pro hrubý předvýběr podíval na http://www.sluzbyprotruhlare.cz/dyhy.html ale tam jsou barvy zkresleny - některé dýhy se mi tam zdají světlejší, než jsou ve skutečnosti. Pak jsem zajel ke strýci stoláři, nařezal kousky vybraných dýh z jeho zásob, doma nalepil na desku, vybrousil, nalakoval a vybíral z tohoto vzorníku.
Luxusní světlou dýhou je jasan, ale ten byl pro mne moc světlej. Hezká je taky třešeň.
Jestli nemáš blízko prodejnu dýh, zkus sehnat nějakého stolaře, co dýhuje a tam se poohlédnout po vzorcích. Mohl bys sehnat dýhu přes něj. A kdyby měl i nůžky na dýhu - stříhá se s nimi dýha na sesazenku - ušetřil by ti spoustu práce se zarovnáním okrajů dýhy, kdybys potřeboval slepit víc pásů dýhy k sobě.

13

(82 odpovědí, posláno do VMA - IV)

Šlo mi především o dlouhodobou stálost parametrů - hermetičnost uzavření a vliv slunečního záření na ferrofluid.
U tak levného měniče může (ale nemusí) být něco ošizeno. Jak to je ve skutečnosti, prokáže čas.
Já bych si k bednám pořídil pro sichr pár rezervních výškáčů. Výdaj 4 stovky za ně bych ještě unesl.

14

(82 odpovědí, posláno do VMA - IV)

Martinovým argumentům se nedá nic vytknout.
Zajímalo by mne, jak je na tom výškáč s ferrofluidem s časovou stálostí parametrů. Nepředpokládám, že když někdo do bedny dá takové peníze, bude je chtít za pár let měnit, nebo se v nich hrabat.

Bedny mám hotovy,
http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/lide/hippo0_mini.jpg
výhybky hotovy a zapojeny.
Teď jen doplnit tlumení, vyladit BR a hraje se.

Napsal treponema, 27.11.10 12:06
Zdravim všechny stavitele.
Budky jsou hotové, tedy téměř hotové, odýhované a čekají na nástřik.
Až je přivezu domů, tak udělám lepší foto, zatím z ruky z mobilu.
Kresba dýhy se ztratila marnou fotografií, s fotákěm a po laku to bude lepší.
Chtěl bych se zeptat zůčastněných jakou cenu by byli ochoti zaplatit za takto provedené budky - ale až budou lepší photo.
Konstrukce je celá z MDF 22 mm, z racionálně-ekonomicko- výrobních důvodů je sestavena kolikováním, před dýhou pro jistotu srovanné profi protahovačkou. Pak dýha EV dub s použitím profi lisu a nakonec stříkaný lak. Přední panel je 36 mm, konstrukce je mírně upravná ale objemy a osové poměy jsou zachovány. Drobná změna spočívá vě větším seříznutí hran než je v dokumentaci od tvůrce, tedy Martina.

Martin:
Ohledně dotazu na výrobu budky.
Nevím Martine jaké máš zkušenosti s výrobou a povrchovou úpravou.
Nejsem sice profesionál ale něco málo jsem už taky odzkoušel, a doma bych se do toho už nepouštěl.
Bohužel doba pokročila a nároky na kvalitu se zvedly dost drasticky, málo kdo ji však je ochoten zaplatit.
Mně připadá škoda nechat is udělat budky na úrovni a pak to doma "zkurvit" povrchovu úpravou.
Pokud to má vypadat chce to zručnost, znalosti, výbornou připravu a trpělivost.
Vnímej prosím mé vyjádření jen jako názor, nechci zde zpochybňovat Tvé schopnosti, vycházím však z faktu, které uvádíš.
Napiš prosím cenovou představu, od toho se vše odvíjí.
http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_2/lide/treponema0.png