Kam s obrazem?

27.1 2007 19:45
Otázka, kterou by si měl položit každý začínající stavitel projektoru, tedy kam s tím obrazem. Pokud je snaha ušetřit (a ta je vždycky), může se popřemýšlet o domací výrobě plátna nebo projekční plochy vůbec. Ke komerci často ani nelze jít protože nabízené úhlopříčky sou v některých případech nedostačující.
Základním lákadlem je tedy opět cena. Oproti normálu nás zas tak netrápí přenosnost, majitelé 15"/17" rakví, nejlépe ještě z bytelné dřevotřísky, jistě potvrdí, že stěhování projektoru ještě s pc by byla sebevražda - s tím musí každý počítat. Takže sme se shodli, že o hmotnost nám nejde a cena ideálně trojciferná. Co nás zajímá dále jsou optické vlastnosti - ostrost, kontrast, podání barev, světelný zisk a pozorovací úhel. Zajímá nás také rovnost povrchu, stálost a okrajově hmotnost.
Tou nejlevnější možností je zeď.Zatím ji používám i já a možná u ní i zůstanu. Problémy sou jenom s prasklinami. Osobně sem natíral Primalexem Polar s udávanou bělostí 92% a sem spokojený.
Oblíbené řešení projekní plochy je nákup rolety Ikea Tuplur. Dodává se v různých šíkách, ale ai tak často nestačí. Látka se může vlnit, to je daň za možnost "plátno" srolovat.
V americe přišli na to jak vyrobit plasmovou televizi. To u místního náčelníka získáte posvěcenou plechovku a obsah nastříkáte na zrcadlo. Vznikne efekt svítící plochy/plasma televize. Problémy jsou tři. Směs barev, kterou je nutné namýchat v určitém poměru lze zakoupit pouze v USA, tloušťku nanášené plochy je pro správou fci nutné vyladit na konkrétní uhlopříčku obrazu a projektor (světelný výkon) a barvu bezpodmínečně potřebujete střikat kompresorem. Levná a dostatečně velká zrcadla se používají v nábytku, případě se dá použíz mylar a skleněná tabule. Barvy sou jako živé, obraz je světlejší, ale rozmazává to pixely.
Kvalitativně podobně je na tom balotina, kterou seženete snadno, ale v nejmenším balení jí je, za cenu kolem tisícovky, 25kg. Todle množství vystačí i pro několik lidí. Nejvhodnější je tříděná s rozměry 1-50mikrometrů, větší můžou rozmazávat pixely. Prášek se nasype na nezaschlou barevnou plochu a následně tak rapidně zvýší jas. Nemusí se ladit na konkretní projektor a pokud jí naneseme moc, odpadne.
Poslední možností je návod v angličtině, bohužel o tomhle způsobu nic nevím. Pokud někdy seženu tyl, dám určitě vědět, jak to funguje.
webmaster