VMA-I XL: čtyřpásmo - upravený Peerless SLS 12, SB Acoustics SB17NRXC35-8, upravená Vifa TC9FD18-08 Dayton ND20FA6

26.4 2017
Jak šel čas, postupně jsem používal nejdřívě Peerless SLS 10" v různých konstrukcích, ozvučnicích s různým BR s různou výhybkou. Přičemž na topologii a náročnosti basové sekce výhybky záleží asi nejvíce, protože má významný vliv prakticky od 30 Hz na zvukové podání. Pozdělji jsem se dostal k použití posilňujících neodymových magnetů novým způsobem a tak vznikly VMA-I EVO. Přišel nápad použít 8" variantu do menších VMA-II S, kde sklidily rovněž velký úspěch.

Pak už mnoho nechybělo a začel jsem přemýšlet o použití Peerlessu SLS o průměru 12". Díky bohu membránu, prachovku, závěs, cívku, magnet i koš má celá řada stejnou. Vím tedy přesně, co můžu čekat a jak nastavit správnou ozvučnici a výhybku. Slabší magnetický systém je pro mě nakonec výhodou, protože si sílu magnetu stejně zvýším přesně podle mých potřeb. Začal jsem tedy experimentovat, měřit a zjistil co přesně potřebuji. To všechno probíhalo za současného návrhu ozvučnice a předběžného návrhu výhybky, aby to všechno do sebe správně zapadlo.

Ozvučnice byla navržená, teď co dát nad dvanáctku, abych si z toho sednul na zadek. Hned jsem se rozhodnul, že to nebude jenom další třípásmo, přestože by to udělat šlo a hrálo by lépe a neměl bych s tím tolik práce a bylo by hotové a odladěné téměř hned. Ne, to jsem nechtěl. Chtěl jsem víc... čtyřpásmo. Obvodový návrh výhybky je pro mě jednoduchý a už ho mám prakticky v hlavě zautomatizovaný. Co bylo ve hvězdách, jak nastavým tónové vyvážení podle poslechu a jaké přesně vyberu měniče, aby k sobě svým zvukovým nádechem ladily.

Inu tak začal výběr horních třech pásem. Dvě jsem měl hned. Výškáč Dayton ND20FA-6 znám, použil jsem ho už ve dvou konstrukcích s úspechem, je kvalitně zpracovaný, má vynikající parametry a jejich stabilitu v čase na kusu i na dalších kusech z jiných výrobních serií. To mám ověřeno už přes intervaly let. Výběr výškáče byl tedy hned. O 25mm kalotách jsem ani nepřemýšlel, protože jsem chtěl od čtyřpásma více detailů nahoře, protože jsem zároveň věděl, že to na basech bude mít koule.

Následovat výběr středobasu. Měl jsem ho v podstatě hned. SB Acoustics dělá středobasy na úrovni ScanSpeaku, přitom stojí čtvrtinu, měniče jsou na pohled hezčí a parametrově lepší. Nebylo o čem. Váhal jsem jenom, zda středobas budu ještě upravovat, nebo ho nechám v původním stavu. V prototypu zůstal v originálu, ale ještě si ho vezmu do paškálu a upravím pár věcí, které jsem na prototypu shledal k vylepšení.

Teď co dát mezi 20mm výškáč a 170mm středobas. 5" je moc velký kvůli směrovosti, 4" akorát a snesl by se i 3". Problém je ten, že pořádné měniče v rozměru 3-4" dělá málokdo. A když už, tak mají malou citlivost, impedanci, zatížitelnost, prostě jsou malé nejen svými rozměry, ale i parametry a zvukem. To jsem nechtěl. Chtěl jsem pořádný měnič, cena v tomto případě nehrála roli. Naštěstí jsem objevil klenot zastrčený stranou v katalogu výrobce Vifa. Koš ušatý, magnet malý... ALE... to všechno jsem si schopen upravit. Přes ušatý koš jsem aplikoval hliníkový kroužek, který rovněž také zajistil lepší průběh vyzařovací impedance bez difrakcí. Magnet - no ten jsem samozřejmě posílil a na závěs použil moji antirezonanční úpravu. A helemese on je to nejlepší volně dostupný měnič dané velikosti na světě. Dovolím si říci na světě, protože znám světovou produkci měničů hifi i pa už docela dlouho, jsem si vědom i nových trendů a patentů v této oblasti. Vím, že by se dal vyrobit ještě lepší, ale to by mě musela poslouchat nějaká továrna na jejich výrobu.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Parametry a ceník

Máme pro vás skladem hotové reprosoustavy ve vysoce lesklém černém laku.
V případě zájmu nebo dalších dotazů prosím využijte jednoho z kontaktů.

           VMA-I XL

výškáč Dayton ND20FA6
střeďák upravená Vifa TC9FD18-08/td>
středobas SB Acoustics SB17NRXC35-8
basák upravený Peerless SLS 12
ozvučnice bassreflex Fb 30 Hz
frekvenční rozsah 30 - 40 000 Hz
fr. rozsah ± 3dB 35 - 30 000 Hz
citlivost 87 dB/2,83V/1m
max. SPL 112 dB/1m
příkon 633 W ( 50,3 Vef )
impedance 4 Ω (min. 3,2 Ω)
rozměry 325 x 450 x 1180 mm š h v
materiál ozvučnice MDF 22 + 25 mm
hmotnost 58,5 kg/ks
vhodná místnost 30 - 100 m2
cena reprosoustav černý lesk 109 900 Kč/pár    4598,3 €/pár
magnetické krycí rámečky 2 500 Kč/pár    104,6 €/pár
doprava autem po dohodě


K reprosoustavám VMA-I XL doporučujeme zesilovač SPaudio A400.


VMA-I SL americký ořech

Na levo osová charakteristika samostatně (v ose výškáče), na pravo modul a fáze impedance reprosoustavy platný 20 Hz - 20 kHz.


webmaster