VMAudio: Test SPaudio a Customworks 19. říjen 2017

20.10 2017
Včera přijel Pavel Stranka, autor škatulí CustomWorks a SPaudio, otestovat u mě v poslechovce nové železo, které vyvíjel poslední rok. Už tu byl jednou asi před 14ti dny. To jsem ho ale skoro vyhnal, že mu ty nové komponenty hrají blbě a nedá se to poslouchat. Nedal ruce do kapes, ale naopak ještě několikrát provedl rozborku - sborku nových komponent, aby z z nových komponent vytáhnul maximum, které umí z daného zapojení vytáhnout. Dokonce nakonec někde upravil i celkové zapojení a rozložení spojů na desce. To se ukázalo jako nejdůležitější. Zkrátka Pavel na komponentách ještě pořádně zamakal a vyplatilo se to...

Asi hodinu jsme tahali věci z auta a nosili do mojí nové poslechovky, rozmisťovali zesilovače, předzesíky a dacy, sháněli se po kabelech, sházelo druhé USBčko, ale našlo se. Všechno jsem připravili tak, abychom při testování už nemuseli nic jiného řešit a měli na to klid. Pak dorazil ještě Miero a tak se začalo poslouchat. Vybral jsem z playlistu pár písniček, které mě teď zrovna baví poslouchat na testy, konkrétně Spirituál kvintet - Halelu, Richard Bona - Tumba La Nyama, Nickel Creek - Destination, Berenika Kohoutová - Plastová, Lou Reed - Walk On The Wild Side, Hans Theesssink - Call Me a Miero si pak ještě vybral svoji oblíbenou indickou uječenou odrhovačku, co rozvibruje zaručeně všechny dveře. Vykopíroval jsem písničky do testovacího playlistu a šli jsme na to.

Nejdříve jsme porovnávali koncové zesilovače CustomWorks HYPA 17 starý a nový. Výrobce původních koncových tranzistorů Magnatec přestal vyrábět daný typ a tak bylo potřeba hledat náhradu a tyto nové tranzistory pořádně otestovat nejenom měřením ale i poslechově. Na fotkách je stříbrný ten nový, nicméně stříbrný je jenom protože měl zrovna Pavel takovou krabici k dispozici. Černá zůstává i na dále hlavní barvou CustomWorks. No zpátky ke koncákům. Pavel si dřepnul za stoleček a přepojoval kabely. Nejdříve jsme měli zapojeny oba koncáky zároveň na výstup z preampu - konektory na to jsou připravené - nicméně po krátké chvíli nás napadlo, zda není rozdíl mezi koncáky způsoben rozdílnou délkou kabelů. Změnili jsme tedy zapojení tak, že byl zapojen na preamp vždy jenom jeden koncák a to tím stejným kabelem. Náhle se rozdíl výrazně zmenšil. Nový koncák dává více detailů, vyšší středy a výšky jsou prokreslenější. Basy mi přišly stejné u nich jsem si žádného rozdílu nevšimnul. Když byly délky kabelů pro starý a nový rozdílné, tak byl rozdíl větší. Z toho lze tedy usuzovat, že jde u koncáků o tak malý rozdíl, že má větší vliv i pouhá délka kabelu. A kabel má normálně sakra malý efekt. Nový a starý zesilovač jsou si zvukově velmi, velmi podobné, málo kdo by vůbec poznal rozdíl a už je to tak malý rozdíl, že ani nevím, co je lepší :o.

Poté jsme začli porovnávat starý versus nový SPaudio D1 DAC s novým chipem Sabre. Pavel chtěl vyzkoušet různé druhy digitálních filtrů na výstupu DACu po vnitřní konverzi PCM --> DSD --> analog (sigma-delta převodník) a začaly se dít věci. Nastavení filtru na "Fast" mi přišlo příliš syrové, příliš mnoho detailů, zvuk nevystoupil z beden do prostoru. Nastavení "Apodizing" sundalo ostrost, nasadilo přirozenost podání, příjemnost poslechu a pocit, že jsou hudebníci rozmístěni na pódiu a ne schovaní v bednách. Zkoušelo se ještě nastavení filtru "Fast hybrid", čeho je to hybrid se mě prosím neptejte - nevím, já to jenom poslouchal. Nevěděl jsem ani, který DAC je který, ani který filtr je který, to jsem se dozvěděl až na konci testu poté, co jsem řekl můj názor na zvuk. Já jenom hlásil - X se mi zdá ostrý bez prostoru, Y je přirozený s prostorem. Přepínal jsem vstupy předzesilovače a zároveň ve foobaru výstup pomocí tlačítek na klávesnici, takže přepnutí bylo otázkou asi tak čtvrt vteřiny.

Závěr ze srovnání DACů pro mě jasný, nový chip ESS Sabre je lepší díky větším možnostem nastavení digitálních filtrů, kterými lze zvuk výrazně doladit podle potřeby, přičemž nový filtr Apodizing se mi líbí daleko více než filtr Fast neo Fast hybrid.

Děkuji Pavlovi a Mierovi za návštěvu a že vydrželi moje dirikování - ty si běž sednout do jednoho rohu a ty do druhého, protože se to od vás odráží a nic neslyším. Ne vážně - od Miera se odráží hodně zvuku, když vedle vás sedí :-).


V případě zájmu nebo dalších dotazů prosím využijte jednoho z kontaktů.


Testovací sestava

webmaster