Výsledný obraz nejjednodušších DIY projektorů
4.10 2006 15:20
Všude po internetu se valejí hromady podobných prezentací. Žádný autor vám ale nepoví, jaké jsou nevýhody a nedostatky. Po té, co sem vystřídal základní "konstrukce" DIY projektorů, sem se rozhodl vám tyto popsat i z té negativní stránky.K první "konstrukci" DIY projektoru mě navnadila velmi nízká cena. Za 1500Kč nepořídíte ani crt monitor. Sehnal sem si meotar 2A, ten je asi nejvhodnější, a už rozebraný a cinechem vybavený display z PSone. Meotar bylo nutno rozebrat a vyčistit, protože po několika letém provozu ve škole byl celý od sazí (teplo z halogenu rozkládá prach na uhlík). Na lcd jsem udělal stojánek z lega a komplet postavil na místo pro folie na meotaru, okolí je vhodné zatemnit kousky plechu. Pak už stačí lcd propojit se zdrojem napětí a signálu a může se jet. První zapnutí jednoznačně vyvolalo wow efekt. Když máte na zdi 1,5m (úhlopříčka) obrazu, potěší to.
Prvních pár dní si rozhodně užijete, pak ale začnete zjišťovat, že tomu něco chybí. Kontrast a jas doženete v driverech grafické karty, ale to rozlišení 320*240px už se změnit nedá. Titulky u filmů nejdou pořádně přečíst, detaily v dálce už prostě nejsou. Kvalitativně bych to přirovnal k volně stažitelným videím, nevhodným pro děti do 18let, která často bývají právě v rozlišení 320*240. Řekl bych, že toto rozlišení se hodí pouze na výše jmenované a sledování televizních pořadů a zpráv. Odezva panelu je také horší. Je to horší náhrada televize, úžasné filmové zážitky u toho nečekejte. Jedna z mála výhod je krmitelnost kompozitním signálem. Je potřeba upravit chlazení pro dva 12cm PC větráky na zhruba 2000ot/min a display chladit dalším větrákem.
Foceno je digi kompaktem v rozlišení 2mpix. Kvalita odpovídá foťáku, ve zkutečnosti je obraz rovnoměrný, dostatečně světlý a barvy sou relativně přirozené (600W projekční halogen dá světla dost), samozřejmě bez šumu. Foto je bez úprav, resamplované na šířku 700px. Uhlopříčka obrazu je něco přes 1,5m.
Abych vylepšil obraz vymněnil sem PSone lcd za kvalitní 15" lcd Benq FP51G. Rozlišení klasicky 1024*768px, kontrast 400:1 a pouze vga vstup. Rozebiratelnost je vyzkoušená a kabely od panelu k řadiči jsou dostatečně dlouhé. Halogen mi prasknul (vydrží pouze 70h), takže následovala výměna za metalhalogenidovou výbojku - konkrétně OSRAM HQI-TS 400W/D (denní světlo), český předřadník TRZ11 a tlumivku Layerton. Bylo třeba vymněnit reflektor za naběračku z ikei a zvětšit chlazený prostor. Display se musí chladit dvěma větráky.
Obraz je dokonalý, ale s pár mouchami. Fresnely meotaru nestačí na povrch lcd a chlazení je bez IR filtračního skla docela hlučné. Po prvním zapnutí opět následuje wow efekt, poněkud větší než v případě PSone. Osobně sem doslova skákal radostí. Pro přehrávání filmů je nutné změnšit obraz videa, tak aby byl celý vidět (např pomocí mv2playeru). Televizi ale nezměnšíte, takže přijdete o strany, kde bývají informace o počasí atd. Obraz nelze celý rovnoměrně zaostřit, zřejmě kvůli prohlým fresnelům a intenzita světla je nerovnoměrná, protože chybí kondenzor (otázka stokoruny v bazaru).
Obraz je v pohodě použitelný na cokoli, odezva na filmy stačí a kontrast se dá doladit v OSD menu. Docela limituje malé ohnisko objektivu, obraz je přiliš velký a do bedny se příslušenství výbojky vejde jen obtížně. Krmit se to dá pouze VGA signálem, takže skoro jen z PC. Fotky jsou opět bez úprav, pouze resamplované, focené digitální zrcadlovkou. Obraz až na zredukovanou světelnost a rovnoměrnost celkem odpovídá fotkám. Zhlopříčka přibližně 2,5m.
Přesto mi to nevyhovovalo, takže v současné době stavím projektor z větších fresnelů, 400mm objektivu, spec. optického zrcadla, s kondenzorem, integrovaným napájením, ochranou a pořádnou kastlí. Doufám, že do měsíce se budu zase moct koukat na filmy.