VMA - Boomkiller: řešení akustiky dunivých basů

8.6 2016
Všichni víme, že dobrá akustika místnosti dělá základ dobrého zvuku, přesto málokdo akustiku jakkoliv řeší a pokud se o nějaké řešení snaží, tak většinou špatně. Na trhu se prodávají řešení akustiky nejvíce na bázi molitanu ať už ve tvaru jehlánků, vlnek, tabulky čokolády a nebo "basových pastí." Bohužel jsou to spíše pasti na zákazníka, protože k zatlumení basů pod 100 Hz potřebujete molitan, vatu nebo jiný porézní materiál tlustý alespoň 80 cm. A to navíc přes velkou část stěny - nikoliv jenom v rozích. Mimochodem umístění tohoto typu materiálu hned na stěny je také dost nefunkční. Porézní materiály tlumí nebo brzdí akustickou rychlost. Ta dosahuje maxima pro rezonance místnosti vždy čtvrtinu vlnové délky od stěny, což je pro nejnižší módy místnosti, které nás právě trápí nejvíce, uprotřed místnosti. Umístit 80cm tlustou matraci doprostřed místnosti není zrovna praktické.

K tlumení rezonancí místnosti se správně používají zase rezonátory naladěné na stejnou frekvenci, kterou pohlcují řádově lépe než molitan byť by byl 80cm tlustý a uprostřed poslechovky. Během několika let jsem přes metody pokus omyl na základě dostupné literatury (bohužel informace v literatuře na toto téma jsou z velké části chybné nebo zavádějící) a později na základě vlastního návrhu vyvinul univerzální typ rezonátoru vhodný do každé místnosti. Vtip spočívá v přesném naladění rezonátoru. Přesnost naladění na pár jednotek Hz na danou místnost rozhoduje o tom, že rezonátor funguje správně.

Naladění rezonátorů na vaši místnost je v ceně (60 min), doprava rezonátorů na místo je rovněž v ceně (100 km - cesta tam + cesta zpět - dle mapy.cz od VMAudio k vám nejrychlejší cestou). Čas instalace a ladění + vzdálenost dopravy se při objednání více kusů sčítá. Objednáte-li 5 ks, máte dopravu do Brna zdarma, 6 ks zdarma do Olomouce, 7 ks zdarma do Bratislavy, 8 ks do Ostravy, 9 ks do Žiliny, 10 ks do Ružomberku, jinak 3,5Kč/km. Vzdálenost a instalaci je rovněž možné sečíst a kombinovat s dalšími akustickými prvky v naší nabídce.

Před koupí doporučujeme provést samostatné měření akustiky vaší poslechové místnosti pro stanovení počtu ks, umístění a použití dalších akustickýh prvků - kompletní řešení akustiky na klíč do detailu. Cena měření je 500 Kč/hod, na instalace a měření jezdíme v 1-3 lidech podle složitosti projektu.

Minimálně před objednávkou prosím zašlete fotografie kompletní místnosti focené z rohů s co nejširším záběrem nebo lépe panoramatické fotky celé místnosti (lze apkou v mobilu). Postačí ručně nakreslený plánek místnosti, včetně rozměrů, zakreslení velkých kusů nábytku, dveří, oken, reprobeden, hifi stolku, el. zásuvek nebo jiných věcí, které v místnosti jsou a zůstanou - nelze s nimi hýbat. Rovněž do plánku označte například problematické frekvence dunění na basech (pustit čistý sinus signál a chodit po místnosti) a kde v místnosti mají hrb a kde mají díru a kde je možné nainstalovat akustické prvky.

Parametry a ceník

Boomkillery jsou pro vás skladem.

V případě zájmu nebo dalších dotazů prosím využijte jednoho z kontaktů.VMA - Boomkiller

fr. rozsah přeladitelnosti 18 - 80 Hz
rozměry 936 x 936 x 120 mm š v h
materiál MDF 10 + 13 mm
hmotnost 20 kg/ks
vhodný počet 1 ks na 10 m3 objemu místnosti na 1 frekvenci (zpravidla zlobí 2 - 3 frekvence)
bílý matný lak s lehkou strukturou 3300 Kč/ks    125,4 €/ks
jiná barva dle RAL + 10% 3630 Kč/ks    137,9 €/ks
bílý hladký polomatný lak 4400 Kč/ks    167,2 €/ks
jiná barva dle RAL + 10% 4840 Kč/ks    183,9 €/ks
nestandardní rozměr nebo frekvence příplatek +20 % k finální ceně
instalace + naladění 60 min zdarma - složitější instalace nebo ladění 500 Kč/hod
doprava 100 km - cesta tam + cesta zpět - zdarma pro 1 ks - více ks se sčítá, jinak 3,5 Kč/km

Boom killer v bílé barvě. Jiné barvy za příplatek 10% na objednání.

Měření Boomkillera, který tlumí rezonance místnosti. V grafu je pro přehlednost zobrazeno pouze několik možných naladění. Rezonátor lze naladit zcela přesně dle potřeby.


webmaster