VMA - Laaksum 5x8 a 5x5: Opravdový difuzor a rezonátor v jednom

12.6 2016
4 roky trval vývoj difuzoru kombinovaného s rezonátorem. Akustickým návrhem jsem strávil stovky hodin, další stovky hodin jel na plno procesor počítače při výpočtech v mém vlastním simulátoru, abych zjistil, která z variant je nejlepší. Neméně složitý byl návrh výrobních postupů a samotná výroba včetně lakování, které je u takto složitě tvarovaného výrobku velice obtížné. Návrhu, který zde prezentuji, předcházel první vývojový prototyp odlišné konstrukce, který jsem velice úspěšně obhájil jako svoji diplomovou práci. Tento prototyp jsem změřil novou metodou měření, která se v současné podobě považuje za laboratorní standard. Mimochodem tento postup obnášel přes 370 jednotlivých měření a trval v obrovské hale celý den.

Dalším postupným zlepšování návrhu jsem se dostal až k současnému prvku Laaksum, na kterém už není co zlepšovat. Každý milimetr difuzoru a rezonátoru prošel pečlivým zkoumáním, jestli je to opravdu nejlepší možný návrh. Členitost z vnějšího viditelného povrchu je zachována i uvnitř ve složitém systému příček a větracích otvorů, kde ani jeden dílec není stejný. Úmornost návrhu podtrhuje název, který pochází z konce středověkých válek a pomalého nástupu renesance v Nizozemí - bitva u Laaksum r. 1498. Nejenže datum korespodunje s vnějšími rozměry, ale také naznačuje renesanci v nových typech akustických prvků v nabídce VMAudio.

Všechny díly byly přesně vyfrézovány z MDF na CNC. Výsledkem se stal zcela nový akustický prvek minimalizující zrcadlové odrazy, zlepšující difuzivitu akustického pole a navíc tlumící rezonance místnosti na nízkých kmitočtech. Pro zvýšení šířky pásma difuzoru jsem použil fraktálové uspořádání dvou odlišných difuzorů do sebe. Akustický prvek Laaksum řeší dva základní problémy poslechových místnosti - zvyšuje prostorový dojem zvuku a zároveň minimalizuje dunění basů. Při použití dělá difuzor dojem poslechu ve větší místnosti a basy jsou pěkně rychlé a hluboké tóny slyšíte po celé místnosti stejně.

Kombinace difuzoru a rezonátoru zvyšuje funkčnost celého akustického prvku - dva v jednom. Cena je potom při srovnání s konkurencí, která ani zdaleka nedosahuje takových vlastností, opravdu příznivá. Nově je možné vybrat z počtu 5x8 čtverců celkový rozměr 936 x 1498 x 150 a nebo z počtu 5x5 čtverců na celkový rozměr 936 x 936 x 150 mm.

Difuzor je uzpůsoben k montáži na zeď s pomocí integrovaného rektifikačního kování - přesnou polohu lze doladit po pověšení na zeď dvěma šrouby u každého kování. Toho se využije zejména při použití více prvků vedle sebe - hezky se zarovnají hrany na sebe.

Standardní instalace (bez kotvení) a naladění rezonanční části difuzoru na vaši místnost provádíme zdarma. Speciální požadavky a prostředí instalace, mechanické kotvení dle ceny 700 Kč/hod. Doprava difuzorů Laaksum 5x8 na místo pro 1-4 ks 9 Kč/km, pro 5 a více kusů 12 Kč/km - musí se jet s přívěsem. Doprava difuzorů Laaksum 5x5 na místo pro 1-7 ks 9 Kč/km, pro 8 a více kusů 12 Kč/km - musí se jet s přívěsem. Vzdálenost se čtítají pro oba směry tzn. vzdálenost 2x podle mapy.cz od VMAudio k vám nejrychlejší cestou).

Před koupí doporučujeme provést samostatné měření akustiky vaší poslechové místnosti pro stanovení počtu ks, umístění a použití dalších akustickýh prvků - kompletní řešení akustiky na klíč do detailu. Cena měření je 700 Kč/hod včetně konzultací osobních i telefonických, zpracování protokolů a návrhu projektů. Pro hifi poslechové místnosti vystačím na instalaci sám s pomocí majitele.

Minimálně před objednávkou prosím zašlete fotografie kompletní místnosti focené z rohů s co nejširším záběrem nebo lépe panoramatické fotky celé místnosti (lze apkou v mobilu). Postačí ručně nakreslený plánek místnosti, včetně rozměrů, zakreslení velkých kusů nábytku, dveří, oken, reprobeden, hifi stolku, el. zásuvek nebo jiných věcí, které v místnosti jsou a zůstanou - nelze s nimi hýbat. Rovněž do plánku označte například problematické frekvence dunění na basech (pustit čistý sinus signál a chodit po místnosti) a kde v místnosti mají hrb a kde mají díru a kde je možné nainstalovat akustické prvky.

Předchozí verzi difuzoru můžete detailně prohlédnout včetně laboratorního měření v diplomové práci. Měření aktuální verze prvků Laaksum v konkrétní místnosti naleznete v bakalářské práci.

Parametry a ceník

Difuzory kombinované s rezonátory - Laaksum jsou pro vás skladem.

V případě zájmu nebo dalších dotazů prosím využijte jednoho z kontaktů.VMA - Laaksum 5x8

fr. rozsah difuzoru 800 - 13 000 Hz
fr. rozsah přeladitelnosti 30 - 100 Hz
rozměry 1498 x 936 x 150 (53) mm š v h (min. hloubka)
materiál MDF 3 + 10 + 22 mm
hmotnost 28,6 kg/ks
vhodný počet 1 ks na 15 m3 objemu místnosti na 1 frekvenci (zpravidla zlobí 2 - 3 frekvence)
bílý matný lak s lehkou strukturou 19 900 Kč/ks    832,6 €/ks
jiná barva dle RAL 20 900 Kč/ks    874,5 €/ks
nestandardní rozměr nebo frekvence na poptávku a zakázkovou výrobu
instalace + naladění + měření cca 30 min; 900 Kč/hod (většinou si zákazník vrtání hmoždinek a mechanickou montáž dodělává svépomocí)
doprava pro 1-4 ks 9 Kč/km, pro 5 a více ks 12 Kč/km (jede se s přívěsem)

VMA - Laaksum 5x5

fr. rozsah difuzoru 800 - 13 000 Hz
fr. rozsah přeladitelnosti 30 - 100 Hz
rozměry 936 x 936 x 150 (53) mm š v h (min. hloubka)
materiál MDF 3 + 10 + 22 mm
hmotnost 18 kg/ks
vhodný počet 1 ks na 10 m3 objemu místnosti na 1 frekvenci (zpravidla zlobí 2 - 3 frekvence)
bílý matný lak s lehkou strukturou 13 900 Kč/ks    581,6 €/ks
jiná barva dle RAL 14 900 Kč/ks    623,4 €/ks
nestandardní rozměr nebo frekvence na poptávku a zakázkovou výrobu
instalace + naladění + měření cca 30 min; 900 Kč/hod (většinou si zákazník vrtání hmoždinek a mechanickou montáž dodělává svépomocí)
doprava pro 1-7 ks 9 Kč/km, pro 8 a více ks 12 Kč/km (jede se s přívěsem)

Laaksum 5x8 v bílém matném laku s lehkou strukturou.


Laaksum 5x8 v bílém hladkém polomatném laku.

Simulace difuzní části. Sedí s reálným měřením na 95% - ověřeno na předchozí iteraci ak. prvku. Taková shoda simulace s realitou je v akustice dost vyjímečná.

Měření rezonující části, která tlumí rezonance místnosti. V grafu je pro přehlednost zobrazeno pouze několik možných naladění. Rezonující složku lze naladit zcela přesně dle potřeby.


webmaster