VMA-I SL

Technické parametry

typ sloupová třípásmová reprosoustava
výškáč Vifa BC25SC06-04
střeďák mod. SB Acoustics SB15NRXC30-8
basák Peerless SLS 10
ozvučnice bassreflex Fb 30 Hz
frekvenční rozsah 30 - 20 000 Hz
fr. rozsah ± 1,5dB 50 - 18 000 Hz
fr. rozsah ± 3dB 40 - 20 000 Hz
citlivost 87,5 dB/2,83V/1m
max. SPL 108 dB/1m
příkon 150 W ( 30 Vef )
impedance 6 Ω (min. 4,85 Ω)
rozměry 272 x 380 x 1100 mm š h v
materiál ozvučnice MDF 22 + 25 mm
hmotnost 34 kg/ks
vhodná místnost 16 - 30 m2
Více než dva roky po uvedení první verze VMA-I si vám dovoluji představit od základu nově vyvinuté reprosoustavy VMA-I SL. Původní reprosoustavy VMA-I byly během času upraveny pro nový výškáč, tak i nové VMA-I SL mají staronový výškáč, který se mimořádně osvědčil v projektu menších reproduktorů VMA-II. Zachována byla mnou vyvinutá úprava středotónového měniče SB Acoustics, která zajišťujě vyjímečně hladké podání středních kmitočtů, převyšující konkurenci s vyšší cenovkou. Přívlastek SL v názvu má podobný význam jako u vozů Mercedes-Benz tedy "Sport Leicht".

Mírné zjednodušení výhybky a symetrické umístění měničů bylo umožněno optimalizací umístění jednotlivých měničů a rozměrů reprosoustav. Nejlepší možná varianta pozic měničů, rozměrů a úprav hran reprosoustavy byla pečlivě vybrána na základě studia difrakčního chování. Pro analýzu difrakčního chování akustické vlny byl naprogramován simulační program, jehož výsledky jsem násladně porovnával s profesionálním akustickým simulačím softwarem.

Určení reprosoustavy VMA-I zůstalo zachováno, ale výsledek jsem posunul zase o krůček dál. Nové reproduktory VMA-I SL překonají násobně dražší konkurenci. Mezi vrozené vlastnosti těchto reprosoustav patří schopnost nahlas, kvalitně a s dostatečným rozsahem vyplnit jakýkoliv běžný obytný prostor s velkou rezervou. Od přesně rozlišeného piánka po hruď masírující forte. Od jazzu po hard rock.

Máme pro vás skladem ozvučnice v dýze indická jabloň. V případě zájmu nebo dalších dotazů prosím využijte jednoho z kontaktů. Objednejte se na konkrétní termín a přijeďte si reprobedny v klidu poslechnout. Těšíme se na vaši návštěvu.

Další zdroje informací o projektu naleznete na slovanetu.

K reprosoustavám VMA-I SL doporučujeme zesilovač CustomWorks HYPA 17.

Reprosoustavy procházejí postupným vylepšováním od roku 2013, majitelé reprobeden jsou o změnách vždy informováni a mají možnost repro vylepšit.


Galerie VMA-I SL

VMA-I SL americký ořech

VMA-I SL bílý lesklý lak

VMA-I SL černá dýha

VMA-I SL makore

VMA-I SL wenge

VMA-I SL jasan fládr

VMA-I SL indická jabloň - široká dýha

VMA-I SL americký dub včetně krycích rámečků - zkosení pod basákem na přání zákazníka za příplatek 500 Kč

VMA-I SL olše včetně krycích rámečků - biwiring (+500 Kč) a hroty (+500 Kč)

Na levo horizontální charakteristiky 0-90° (symetrické na druhou stranu), na pravo vertikální charakteristiky +-90°. Grafy platí 20 Hz - 20 kHz.
Horizontální charakteristika udává chování reproduktoru ve vodorovném směru a je do leva a do prava symetrická. Vertikální charakteristika popisuje chování reprosoustavy ve svislém směru. Odpovídá nejlepšímu možnému případu vícepásmové reprosoustavy s nulou v přenosu na -30° a +30° v okolí dělící frekvence střeďáku a výškáče a tímpádem maximálně plochou výkonovou charakteristikou. Strmý propad fr. charakteristiky na těchto dvou vertikálních úhlech odpovídá akustickému tlaku z výškového a středového reproduktoru v protifázi. To také znamená, že v ose i dále mimo osu reprosoustavy je mimořádně dobrá fázová shoda (měniče se přesně sčítají). Jedná se o nejlepší možný případ směrového chování.
Měření bylo provedeno měřící technikou kalibrovanou dle Brüel & Kjaer (laboratorní standard a lídr v odvětví měřící techniky už od 1940'). Od ~450 Hz do 20 000 Hz byly modulové a fázové charakteristiky získány z bezodrazové části impulsní odezvy sejmuté 1m od výškáče jako FFT s uniform window délky ~5,5 ms a nejsou nijak vyhlazeny. Od 20 Hz do ~450 Hz bylo měření prováděno tzv. "per partes" z měření v blízkém poli se započtením ohybových jevů. Frekvenční charakteristika je v tomto případě vypočtena z okna délky ~400ms a následně vyhlazena 1/12 oct. Nastavení a vyhodnocení měření bylo provedeno tak, že lze obě tato měření spojitě navázat. Celková fr. charakteristika odpovídá anechoické odezvě, v měření zůstal jediný drobný artefakt z místnosti a to na 40Hz. Výsledky měření jsou správné, přesné a věrohodné.

Na levo osová charakteristika samostatně (v ose výškáče), na pravo modul a fáze impedance reprosoustavy platný 10 Hz - 20 kHz.

Hotová stavebnice reprosoustavy v dýze americký ořech

VMA-I SL černá dýha s krycími rámečky v sestavě s komponenty SPaudio

Ozvučnice pro stavebnici v dýze indická jabloň - sesazená

Ozvučnice v dýze indická jabloň - sesazená po dokončení osazení stavebnice zákazníkem

Hotová stavebnce reprosoustavy v dýze wenge

Kompletní realizace bíle lakovaných ozvučnic zákazníkem a osazení dodanou stavebnicí

Ozvučnice pro stavebnici v dýze bubingo fládr

Hotová stavebnice v dýze bubingo fládr po dokončení zákazníkem

VMA-I SL v dýze americký ořech

Kompletní realizace ozvučnic zákazníkem v dubové dýze mořené do hněda v dekorativním provedení ke starožitnému nábytku a osazení dodanou stavebnicí

webmaster