VMA-I EVO: modifikovaný Peerless SLS 10, mod. SB Acoustics SB15MFC30-8, SB Acoustics SB29RDNC

3.11 2013 upraveno 12.7.2021
Po několika letech vývoje konceptu reprosoustav VMA-I přes několik typů si vám dovolujeme představit poslední EVOluční novinku v této řadě, využívající veškeré nově získané zkušenosti. Jedná se o osvědčený koncept třípásmových reprobeden s desetipalcovým basákem SB Acoustics, pětipalcovým střeďákem SB Acoustics a 29mm výškáčem rovněž od firmy SB Acoustics. Každý z těchto měničů byl vybrán jako nejlepší možný a byl dále vlastními silami upraven, aby se ještě více přiblížil dokonalosti. Sředotónový měnič je opatřen antirezonančím nátěrem, který eliminuje agresivitu kolem 1,4 kHz a další úpravou magnetu.

Ozvučnice dostala do vínku nejlepší truhlářské řemeslo, které jsme schopni nabídnout. V designu je široce použito zaoblení 38mm frézou, které účinně snižuje vliv difrakcí a potlačuje tak zabarvení. Přední svislé hrany jsou zkoseny se šikmo vybíhající frézou ven, aby se zachoval štíhlý vzhled a nemusela se zvyšovat šířka ozvučnice. Zaoblení zadních hran zlepšuje vizuální dojem z reprosoustavy. Dali jsme si záležet i na detailech, jako je zapuštění koše basového měniče do bočního zaoblení. Bassreflex o čistém průměru 100 mm využívá ideální profil zakončení Aeroport TM, provedený samozřejmě z obou stran (obě zaoblení jsou stejně důležité). Přesně zvolený profil zajišťuje zcela lineární funkci bassreflexového nátrubku bez jakýchkoliv pazvuků nebo zkreslení i při vysokých hladinách akustického tlaku.

Výhybka obsahuje pouze kvalitní součástky, polypropylenové svitkové kondenzátory na 160VAC (i v basové větvi), vzduchové cívky. V serii s basákem jsou použity cívky s nezkresleujícím I jádrem ze skládaných plechů k dosažení co nejmenšího odporu. Tyto cívky jsou ověřeny, změřeny a zkreslují zcela minimálně o několik řádů (0,00...) méně než samotný basový reproduktor. Taktéž zkreslují o 2-5 řádů méně než jádrové cívky běžně používané komerčními výrobci. Celkově je výhybka naddimenzována pro vysoké příkony.

Naladění výhybky podléhalo dlouhým poslechovým testům, navrženo a vyrobeno bylo několik zkušebních reproduktorových výhybek, z nichž nezávislí posluchači vybrali tu nejlepší. Po několika měsících poslechu jsem nakonec přistoupil ještě ke změně středotónového měniče za podobný typ od stejného výrobce ovšem s polypropylenovou membránou namísto původní papírové. Středový měnič rovněž dostal nový lepší typ antirezonanční úpravy závěsu s použitím lepšího materiálu. Reprosoustavy jsem kompletně znovu změřil a navrhnul novou výhybku, kterou jsem pak znovu dolaďoval. Kupříkladu pouze do samotné basové větve výhybky jsou použity cívky zvící 1,7 kg a musí být proto kvůli svým rozměrům osazena na samostatné desce. Celá basová sekce výhybky pak váží 3,6 kg a sekce pro středovýšky 900 g, kde se typicky používají menší (lehčí) hodnoty součástek. Při odlaďování byly změřeny a zpracovány veškeré směrové charaktistiky akustického tlaku - tedy nejen měření v ose výškáče. V poslední fázi jsem nastavoval úroveň středovýšek o tři desetiny dB a to se ukázalo jako obrovský poslechový rozdíl. Podařilo se mi tak dosáhnout vynikajícího tónového vyvážení. Všechny směrové charakteristiky akustické tlaku a impedanci můžete vidět včetně dalších parametrů v galerii. Měření ze všech směrů vyzařování umožnila optimalizovat návrh pro maximálně věrné stereo zobrazení a rozlišení zvuku v prostoru. Všechno pro maximální požitek z poslechu.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Parametry a ceník

V případě zájmu nebo dalších dotazů prosím využijte jednoho z kontaktů.

Další zdroje informací o projektu naleznete na slovanetu.

           VMA-I EVO

výškáč SB Acoustics SB29RDNC-4
střeďák mod. SB Acoustics SB15MFC30-8
basák SB Acoustics SB29NRX75-6
ozvučnice bassreflex Fb 30 Hz
frekvenční rozsah 30 - 20 000 Hz
fr. rozsah ± 1,5dB 48 - 18 000 Hz
fr. rozsah ± 3dB 32 - 20 000 Hz
citlivost 85,5 dB/2,83V/1m
max. SPL 110 dB/1m
příkon 500 W ( 44,7 Vef )
impedance 4 Ω (min. 3,2 Ω)
rozměry 315 x 370 x 1150 mm š h v
materiál ozvučnice MDF 22 + 25 mm
hmotnost 42 kg/ks
vhodná místnost 24 - 55 m2
cena reprosoustav černý nebo bílý lesk 69 900 Kč/pár    2924,7 €/pár
jiná barva dle RAL 1000 Kč/pár    41,8 €/pár
magnetické krycí rámečky 2 500 Kč/pár    104,6 €/pár
biwiring 1000 Kč/pár    41,8 €/pár
kovové hroty 1000 Kč/pár    41,8 €/pár
černě lakované podstavce s kolečky 2500 Kč/pár    104,6 €/pár
doprava autem po dohodě
balné do folie, polystyrenu a kartonové krabice 1200 Kč/pár    50,2 €/pár
poštovné ČR / poštovné SR 1500 Kč/pár    104,6 €/pár
navíc balné do překližky a odvoz na letiště 3500 Kč/pár    146,4 €/pár

VMA-I EVO v dýze americký dub

VMA-I EVO v dýze americký ořech

VMA-I EVO v dýze EV-makassar

VMA-I EVO v dýze evpropský dub

VMA-I EVO v černé dýze s biwiringem za příplatek 500 Kč

VMA-I EVO v dýze americká třešeň

VMA-I EVO v dýze bubingo a na hrotech za příplatek 500Kč

VMA-I EVO v dýze indická jabloň s podstavcem

VMA-I EVO v dýze wenge včetně VMA-I EVO CENTER a krycích rámečků. Nakonec vše zabaleno k odeslání do zahraničí (dále přijdou ještě zabalit do překližkové krabice).

další pár VMA-I EVO v dýze wenge

VMA-I EVO v bílém lesklém laku

Na levo horizontální charakteristiky 0-90° (symetrické na druhou stranu), na pravo vertikální charakteristiky +-90°. Grafy platí 20 Hz - 20 kHz.
Horizontální charakteristika udává chování reproduktoru ve vodorovném směru a je do leva a do prava symetrická. Vertikální charakteristika popisuje chování reprosoustavy ve svislém směru. Odpovídá nejlepšímu možnému případu vícepásmové reprosoustavy s nulou v přenosu na -30° a +30° v okolí dělící frekvence střeďáku a výškáče a tímpádem maximálně plochou výkonovou charakteristikou. Strmý propad fr. charakteristiky na těchto dvou vertikálních úhlech odpovídá akustickému tlaku z výškového a středového reproduktoru v protifázi. To také znamená, že v ose i dále mimo osu reprosoustavy je mimořádně dobrá fázová shoda (měniče se přesně sčítají). Jedná se o nejlepší možný případ směrového chování.
Měření bylo provedeno měřící technikou kalibrovanou dle Brüel & Kjaer (laboratorní standard a lídr v odvětví měřící techniky už od 1940'). Od ~450 Hz do 20 000 Hz byly modulové a fázové charakteristiky získány z bezodrazové části impulsní odezvy sejmuté 1m od výškáče jako FFT s uniform window délky ~5,5 ms a nejsou nijak vyhlazeny. Od 20 Hz do ~450 Hz bylo měření prováděno tzv. "per partes" z měření v blízkém poli se započtením ohybových jevů. Frekvenční charakteristika je v tomto případě vypočtena z okna délky ~400ms a následně vyhlazena 1/12 oct. Nastavení a vyhodnocení měření bylo provedeno tak, že lze obě tato měření spojitě navázat. Celková fr. charakteristika odpovídá anechoické odezvě, v měření zůstal jediný drobný artefakt z místnosti a to na 40Hz. Výsledky měření jsou správné, přesné a věrohodné.

Na levo osová charakteristika samostatně (v ose výškáče), na pravo modul a fáze impedance reprosoustavy platný 20 Hz - 20 kHz.


webmaster